Czytasz dzięki

Rządowy zespół omawiał działania na wypadek pojawienia się ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 18:32

Rządowy Zespół Koordynacji Kryzysowej omówił działania na wypadek pojawienia się w Polsce przypadków ptasiej grypy. Jak powiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, chorobę wykryto m.in. w rejonie Morza Kaspijskiego i jest uzasadnione przypuszczenie, że będzie przesuwać się w kierunku zachodnim, a więc w stronę Polski.

Rządowy Zespół Koordynacji Kryzysowej omówił działania na wypadek pojawienia się w Polsce przypadków ptasiej grypy. Jak powiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, chorobę wykryto m.in. w rejonie Morza Kaspijskiego i jest uzasadnione przypuszczenie, że będzie przesuwać się w kierunku zachodnim, a więc w stronę Polski.

     "Ewentualne przypadki pojawienia się ptasiej grypy w Polsce, biorąc pod uwagę analizy migracji ptaków, mogłyby nastąpić najwcześniej za dwa tygodnie" - powiedział we wtorek po posiedzeniu Zespołu zastępca głównego lekarza weterynarii Janusz Związek. "Możliwe, że choroba w ogóle się u nas nie pojawi" - podkreślił.

    Kalisz poinformował, że w czasie posiedzenia Zespołu omówiono działania różnych służb, m.in. weterynaryjnych i sanitarnych, które mają zapobiec ptasiej grypie w Polsce, albo - w razie jej pojawienia się - natychmiast likwidować zarodki choroby.

    "Bardzo dużą rolę odgrywa tu Państwowa Inspekcja Weterynaryjna i Główny Lekarz Weterynarii" - zaznaczył Kalisz. Jak powiedział, chodzi m.in. o sprawdzanie wszelkiego rodzaju sygnałów o chorobie, kontakt z hodowcami drobiu, a także - już w przypadku ewentualnego wystąpienia choroby - działania mające ją zlikwidować.

    Minister poinformował, że Polska już w 2003 r. opracowała plan gotowości zwalczania choroby. "Ten plan musi być obecnie uaktualniony" - powiedział. Dodał, że główny lekarz weterynarii przeprowadzi w ciągu miesiąca konsultacje w tej sprawie m.in. ze strażą pożarną, policją i strażą graniczną. Jak poinformował, w Ministerstwie Zdrowia są podejmowanie działania na wypadek pandemii grypy w Polsce; powstał też zespół międzyresortowy opracowujący zasady działania w takim przypadku.

    Główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz poinformował, że w marcu br. powołano krajowy komitet ds. pandemii grypy - monitorujący sytuację i określający procedury w przypadku wystąpienia choroby. Dodał, że wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne zaopatrzono w dodatkowy sprzęt do diagnozowania choroby, trwa zakup specjalistycznych testów do diagnozy wirusa u ludzi.

    Janusz Związek poinformował, że służby weterynaryjne są w stałym kontakcie z hodowcami drobiu, właścicielami ubojni, wszelkimi stowarzyszeniami producentów drobiu, przetwórcami mięsa drobiowego. Poinformowano ich o zagrożeniu, polecono, by duże fermy były izolowane, a pracownicy pouczani. Zaznaczył, że drobni hodowcy drobiu powinni karmić i poić ptaki w pomieszczeniu zamkniętym.

    Związek tłumaczył, że grypa ptaków nie przenosi się z człowieka na człowieka, a jedynymi osobami zagrożonymi zarażeniem się od zwierzęcia są pracownicy ferm - osoby mające bezpośredni kontakt z ptakami. Przypomniał, że zgony, które nastąpiły na świecie w wyniku choroby od 1997 r. (zmarło ok. 100 osób), dotyczyły jedynie producentów drobiu.

    Kalisz poinformował, że Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zaproponowanie Rosji pomocy w zwalczaniu pandemii. Dodał, że Unia Europejska zaplanowała na 23-24 listopada ćwiczenia dotyczące zwalczania pandemii i Polska weźmie w nich udział.

    Wirus ptasiej grypy przedostał się ostatnio z Azji na Syberię i do Kazachstanu. Podejrzenie choroby pojawiło się w Finlandii. Nasiliły się obawy przed pandemią.

    Od 2003 r. ptasia grypa zabiła w Azji 62 ludzi. Konieczne było wybicie milionów sztuk drobiu. Kiedy wirus pojawił się w Rosji, niektórzy eksperci zaczęli ostrzegać, że ptaki wędrowne mogą go przenieść do Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane