Rządy coraz chętniej wykorzystują mikroprocesor do dokumentów osobistych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-12-2005, 14:31

Rządy i sektor publiczny są coraz większymi odbiorcami mikroprocesorów; dołączane są one do paszportów, dowodów, legitymacji ubezpieczeniowych - poinformowała Agata Kontrym z firmy Axalto, podczas konferencji KARTA 2005.

Rządy i sektor publiczny są coraz większymi odbiorcami mikroprocesorów; dołączane są one do paszportów, dowodów, legitymacji ubezpieczeniowych - poinformowała Agata Kontrym z firmy Axalto, podczas konferencji KARTA 2005.

Systemy kartowe i ich zastosowanie w bankowości, płatnościach, systemach lojalnościowych, ochronie zdrowia i obsłudze obywatela były tematem dwudniowych targów i konferencji KARTA 2005, które kończą się w czwartek w Warszawie.

Zwróciła uwagę, że dotychczas rynek mikroprocesorów rozwijał się bardzo dynamicznie dzięki telefonii komórkowej, wykorzystującej karty z mikroprocesorem. Obecnie ze względu na rosnące zastosowanie danych biometrycznych (zdjęcie, odcisk palca, obraz siatkówki oka) do zabezpieczania dokumentów i identyfikacji obywatela, wykorzystaniem mikroprocesorów (na których mogą być zapisane dane biometryczne) interesuje się sektor publiczny.

Mikroprocesor w paszportach może być umieszczany w okładce - jak chcą zrobić USA - lub wewnątrz, na stronie identyfikacyjnej - jak w Rosji. W USA trwają procedury przetargowe, w Rosji pilotaż ruszy na przełomie 2005 i 2006 r. Początkowo w Rosji zostanie wydanych 10 mln takich paszportów, a następnie - 150 mln.

Również Czechy zdecydowały się na paszport z danymi biometrycznymi zapisanymi w mikroprocesorze, prace nad wdrożeniem rozpoczęto ponad dwa lata temu - poinformowała Kontrym. Dodała, że przygotowanie projektu wdrożenia np. dowodu osobistego z mikroprocesorem trwa od 1,5 roku do 3 lat.

Alexandra Biole z firmy Axalto poinformowała, że np. w Belgii już wprowadza się dowody osobiste wyposażone w mikroprocesor. Pilotaż zaczął się w 2004 r. od 100 tys. kart, w 2005 r. wydano ich 2 mln sztuk, a kolejnych 11 mln zostanie wydanych do 2008 r. Belgowie mogą używać nowych dowodów osobistych do głosowania, rozliczeń podatkowych czy wprowadzania zmiany adresu.

Z kolei we Francji wydano 60 mln kart z mikroprocesorem będących legitymacjami ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe odmienne karty otrzymują też lekarze. Roczna oszczędność systemu opieki zdrowotnej, który refunduje od 70 do 100 proc. wydatków pacjenta, na samej tylko eliminacji dokumentów papierowych przekracza ponad 1 mld euro. Ponadto identyfikacja na podstawie karty utrudnia nadużycia. Z kolei pacjenci otrzymują zwrot wydatków nie w ciągu miesiąca, ale w ciągu trzech dni.

Adam Heimrath z Hologram Industries Polska zwrócił uwagę, że bardziej zaawansowane od mikroprocesorowych technologicznie karty - karty z paskiem optycznym - mogą być podręczną bazą danychobywatela.

Dane w tej technologii można sukcesywnie dopisywać na karcie, ale nie można ich zmieniać. Można zapisać zarówno dane biometryczne - jak zdjęcie czy odcisk palca, opisywać stan zdrowia pacjenta czy np. zawierać dokumenty potrzebne inwestorowi podczas budowy domu. Obecnie inwestor potrzebuje licznych papierowych dokumentów i ich kopii. W technologii kart z pamięcią optyczną są np. już wydawane wizy USA dla obywateli Meksyku i kanadyjskie karty stałego pobytu, a także włoskie dowody osobiste.

Na piątej już wystawie KARTA 2005 (jedynej takiej wystawie w Europie Środkowo-Wschodniej) gościło ponad 50 wystawców, w tym po raz pierwszy wystawcy z Rosji i Ukrainy. Prezentowali sprzęt do produkcji kart, systemy informatyczne, systemy personalizacji i systemy bezpieczeństwa.     lach/ mskr/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane