Rządy coraz częściej chcą danych od Facebooka

AD, BBC
opublikowano: 05-11-2014, 09:14

Aż o 24 proc. wzrosła w pierwszej połowie tego roku liczba rządowych wezwań skierowanych do Facebooka o udostępnienie danych jego użytkowników - ogłosił portal we wtorek 4 listopada.

Oznacza to że tylko w pierwszych 6 miesiącach 2014 roku różne rządowe instytucje na świecie skierowały Facebooka aż 24 tys. tego typu wniosków. O 15 proc. wzrosła w tym liczba wezwań w sprawach danych osób ściganych przez różne służby.

Data Center Facebooka w Prineville, Oregon, USA
Bloomberg

- W sprawach tego typu zdecydowanie odwołujemy się do sądów wyższych instancji aby zwalniały nas z obowiązku przekazywania danych lub zwracały je, jeśli już zostały zajęte - napisali przedstawiciele Facebooka 4 listopada.

Przykładem sytuacji ujętych w tych danych jest ujawniony w czerwcu wyrok sądu w USA, który nakazuje administratorom portalu ujawnienie danych łącznie 381 osób podejrzanych o wyłudzanie świadczeń zdrowotnych od państwa. Mieli oni ubiegać się o renty chorobowe, podczas gdy na portalu chwalili się zdjęciami pokazującymi, że są zdrowi.

Facebook najpierw od wyroku się odwołał, ale gdy sąd odrzucił apelację, w końcu dane przekazał, jednak nadal walczy z zasadnością tego typu wezwań. "Żądania to łamie Czwartą  Poprawkę do konstytucji USA która zabrania nieuzasadnionych przeszukań i konfiskat" - napisano w oświadczeniu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, BBC

Polecane