Rządzą pośrednicy Leszka Czarneckiego

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 25-08-2011, 00:00

Pośrednicy pomogli zaciągnąć w tym roku 8,5 mld zł kredytów. W tym 5,1 mld zł "zrobiły" spółki Leszka Czarneckiego.

Pośrednicy pomogli zaciągnąć w tym roku 8,5 mld zł kredytów. W tym 5,1 mld zł "zrobiły" spółki Leszka Czarneckiego.

8,5 mld zł w I półroczu i 4,5 mld zł w II kwartale — tyle kredytów trafiło na rynek dzięki pośrednikom — podał Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). Rzeczywiste efekty branży z pewnością są lepsze, bo w zestawieniu ZFDF brakuje wyników DK Notus, który ze względu na przygotowania do giełdy nie może się nimi pochwalić. Liderem wśród pośredników pozostaje niezmiennie Open Finance, który jednak jako jedyny w stawce (z wyjątkiem Credit House) miał mniejsze obroty w II kwartale, kiedy wyniosły 1808 mln zł, niż w I (1812 mln zł). Poprawił je — i to dość wyraźnie, bo o 60 mln zł — Expander. Sprzedaż na poziomie 687 mln zł daje mu drugie miejsce. Pół miliarda przekroczył Home Broker, pośrednik bardziej nieruchomościowy niż kredytowy. Na szóstym miejscu w zestawieniu jest trzecia spółka ze stajni Leszka Czarneckiego — Powszechny Dom Kredytowy, który pomógł zaciągnąć kredytów za 274 mln zł (257 mln zł w I kwartale). Łącznie wszyscy pośrednicy kontrolowani (pośrednio lub bezpośrednio) przez wrocławskiego biznesmena: Open, HB o PDK, wpompowali w rynek ponad 5 mld zł, co nawet po uwzględnieniu wyników DK Notus, które można szacować na około 600 mln zł — daje grubo ponad 55 proc. produkcji całej branży.

Druga liga

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazł się beniaminek — Aspiro, spółka z grupy BRE Banku, na którego też rzecz głównie pracuje. W II kwartale miała 426 mln zł sprzedaży (340 mln zł w I kwartale). Piąty jest Money Expert, poprawiając wynik z I kwartału o ponad 70 mln zł, do 324 mln zł. Doradcy24 znaleźli się na szóstym miejscu (148 mln zł w I i 177 mln zł w II kwartale), Gold Finance na siódmym (odpowiednio 82 i 108 mln zł), a na ósmym A-Z Finance (91 i 96 mln zł).

Druga potrzeba

ZFDF pokazał również wynik sprzedaży produktów inwestycyjnych. Ich lektura wyraźnie jednak wskazuje, że firmy ze związku nadal są raczej pośrednikami kredytowymi, a nie finansowymi. Co prawda łączna sprzedaż produktów inwestycyjnych w I półroczu wyniosła 3,5 mld zł (z czego 1,8 mld zł przypada na II kwartał), jednak aż 3,2 mld zł "zrobił" sam Open. Na dodatek, prawdopodobnie, lwia część wyniku pochodzi ze sprzedaży depozytów na książkę Getin Noble Banku.

Na drugim miejscu jest Wealth Solution z wynikiem 78 mln zł (39 mln zł w II kwartale). Trzecie — to niespodzianka — zajął pośrednik nieruchomościowy Home Broker. W I kwartale sprzedał produktów inwestycyjnych za 32 mln zł w II kwartale za 33 mln zł.

Eugeniusz Twaróg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu