Rzecznik Finansowy: banki nie mogą żądać wynagrodzenia od frankowiczów

opublikowano: 03-01-2020, 10:07

Rzecznik Finansow przedstawił tzw. istotny pogląd w sprawie z powództwa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisenowi. Wyrok w tej sprawie ma być ogłoszony dziś w warszawskim Sądzie Okręgowym.

Rzecznik stoi na stanowisku, że po unieważnieniu umowy kredytu z uwagi na brak możliwości jej wykonywania po usunięciu z jej treści klauzul abuzywnych, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie liczonych od dnia następnego po dniu przekazania kwoty kredytu lub nieruchomości na zasadzie surogacji, jest nie tylko sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i udzielonej na jej podstawie konsumentowi ochronie, ale również nie znajduje oparcia w przepisach prawa krajowego.

Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy
Fot. ARC

"Skutkiem ewentualnego uwzględnienia takiego żądania byłoby wytworzenie sytuacji prawnej i ekonomicznej, w której przedsiębiorca stosujący niedozwolone postanowienia umowne nie tylko nie odniósłby negatywnych skutków związanych z ich stosowaniem, ale uzyskałby nawet większą korzyść niż z wykonania umowy zawierającej postanowienia niedozwolone" - napisano w stanowisku rzecznika.

Zdaniem rzecznika, po unieważnieniu umowy strony będą zobowiązane do wzajemnego rozliczenia przekazanych w ramach nieważnej umowy świadczeń w oparciu o przepis art. 410 kodeksu cywilnego. 

Bank będzie mógł zatem dochodzić zwrotu od kredytobiorców sumy pieniężnej odpowiadającej wartości wypłaconej z tytułu umowy kredytu kwoty kapitału, a kredytobiorcy będą mogli dochodzić m.in. zwrotu sumy pieniężnej odpowiadającej sumie wpłaconych przez pozwanych kwot.

Rzecznik Finansowy uważa także, że nie jest możliwe zastosowanie przez sąd przepisu art. 358 § 2 kodeksu cywilnego jako przepisu dyspozytywnego w celu uniknięcia unieważnienia umowy kredytu poprzez jej uzupełnienie po usunięciu postanowień niedozwolonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane