Czytasz dzięki

Rzecznik MŚP chce zawieszenia obowiązku przeprowadzania badań lekarskich pracowników

  • DI
opublikowano: 18-03-2020, 17:49

Rzecznik małych firm, Adam Abramowicz, wnioskuje do minister rodziny o zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników.

W wydanym w środę oświadczeniu rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw argumentuje, że panująca aktualnie sytuacja epidemiologiczna w Polsce skutkuje problemami przedsiębiorców, związanymi z badaniami okresowymi pracowników.

- Przychodnie medycyny pracy z racji prewencyjnych nie przyjmują praktycznie obecnie osób, którym kończy się, wynikający z dotychczasowych orzeczeń lekarskich, okres określający brak przeciwskazań do pracy – wskazuje rzecznik. - Rodzi to dolegliwości po stronie pracodawców, którzy zgodnie z prawem nie mogą dopuścić do pracy pracowników bez ważnych badań lekarskich – dodaje.

Abramowicz wskazuje, że w ostatnich dniach na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy opublikowane zostało stanowisko Głównego Inspektora Pracy, zakładające domyślną prolongatę ważności badań okresowych pracowników jednak z nieokreślonych przyczyn po pewnym czasie zniknęło. 

Dlatego rzecznik małych i średnich firm wnioskuje o zawieszenie  obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego i jednocześnie „utrzymania obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich”.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane