Czytasz dzięki

Rzecznik MŚP o ustawie o ochronie zwierząt: zbyt daleka ingerencja w działalność gospodarczą

  • PAP
opublikowano: 23-09-2020, 10:52

W uwagach przekazanych do Senatu dot. noweli ustawy o ochronie zwierząt, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw uważa, że ingerencja w działalność gospodarczą jest zbyt daleka i postuluje wydłużenie okresu na wejście w życie nowych przepisów.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, uwagi dotyczą tzw. „piątki dla zwierząt”.

"Projekt zakłada, jak wskazuje jego uzasadnienie, „wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu”. Nie kwestionując założeń i idei Projektu, Rzecznik MŚP dostrzegł jednakże pewne problematyczne z punktu widzenia zasad wykonywania działalności gospodarczej rozwiązania, jakie przewiduje" - czytamy w komunikacie przysłanym w środę do PAP.

Jak poinformowano, w związku z powyższym, pismem z dnia 22 września 2020 r. Rzecznik MŚP przekazał Marszałkowi Senatu RP uwagi do projektu.

"Rzecznik MŚP wskazał w pierwszej kolejności, że w przypadku tak daleko idącej ingerencji w prowadzenie działalności gospodarczej, jaką zakłada projekt, przyjęty roczny termin wejścia w życie przedmiotowej regulacji uznać należy za zbyt krótki i powinien ulec on wydłużeniu do 5 lat od dnia ogłoszenia, co znajduje potwierdzenie w dotychczasowym dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego" - poinformowano.

Ponadto, zdaniem Rzecznika MŚP niezbędne jest doprecyzowanie zasad i gwarancji wysokości przyznawanych rekompensat dla przedsiębiorców tzw. branży futerkowej, przedsiębiorców prowadzących schroniska dla bezdomnych zwierząt czy wykonującym ubój rytualny, które powinny wynieść całkowity koszt utraty możliwości prowadzenia działalności objętej zakazem - czytamy w komunikacie biura prasowego Rzecznika MŚP.

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ponadto zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Teraz nowelizacją zajmuje się Senat. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że prawdopodobnie na 9 października zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu poświęcone nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, gdyż senatorowie potrzebują więcej czasu do pracy nad poprawkami do tej ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane