Rzecznik Praw Obywatelskich skarży ustawę Ordynacja podatkowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 21:02

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Andrzej Zoll skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy Ordynacja podatkowa -  poinformowało PAP w czwartkowym komunikacie biuro prasowe rzecznika.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Andrzej Zoll skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy Ordynacja podatkowa -  poinformowało PAP w czwartkowym komunikacie biuro prasowe rzecznika.

    Zdaniem Zolla,  Ordynacja podatkowa "narusza zasadę wolności działalności gospodarczej" w kwestii dowolności kształtowania umów cywilnoprawnych w ramach obowiązującego prawa.

    Rzecznik w swoim wniosku odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2004 r., który dał organom kontroli skarbowej i organom podatkowym swobodę ustalania "rzeczywistej treści czynności prawnych" w procesie interpretacji umów cywilnoprawnych, a tym samym swobodę w orzekaniu o zobowiązaniach podatkowych wynikających z umów.

    Jak wynika z komunikatu, oznaczało to w praktyce możliwość nałożenia przez organy kontroli skarbowej i organy podatkowe sankcji podatkowych na podmiot, który w granicach prawa dążył do takiego ukształtowania czynności cywilnoprawnych, aby wymiar podatku był dla niego jak najmniej dotkliwy.

    "Dla każdego podatnika ważnymi powodami dokonania takiej, a nie innej czynności prawnej są m.in. jej konsekwencje podatkowe. Jeżeli zatem sam ustawodawca +stymuluje+ podatników do podejmowania określonych działań korzystniej je opodatkowując, to organy podatkowe nie mogą mieć możliwości dyskredytowania takich działań w drodze decyzji administracyjnej" - czytamy w uzasadnieniu wniosku rzecznika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane