Rzecznik rządu: od 1 stycznia wejdą w życie przepisy wzmacniające ochronę konsumentów

  • PAP
opublikowano: 12-12-2022, 16:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wśród sprzedawców pojawiają się pewnego rodzaju nieuczciwe zachowania, które powodują, że konsumenci są pokrzywdzeni; od 1 stycznia wejdą w życie przepisy wzmacniające ochronę konsumentów - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Piotr Müller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że od 1 stycznia wejdą w życie przepisy wzmacniające ochronę konsumentów. "Pojawiają się wśród sprzedawców pewnego rodzaju nieuczciwe zachowania, które powodują, że konsumenci są pokrzywdzeni" - powiedział.

Müller zaznaczył, że zmiany dotyczą m.in. zakupów za pośrednictwem internetu. Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta nakłada na sprzedawców obowiązek dostępu do recenzji konsumentów. "Platformy internetowe będą musiały informować, w jaki sposób zbierane są recenzje poszczególnych towarów" - dodał.

Przedsiębiorca od 1 stycznia obok informacji o obniżonej cenie towaru, będzie musiał również podać informacje o tym, jaka była najwyższa cena tego produktu w ostatnich 30 dniach. "Po to, aby nie tworzyć pewnego rodzaju fikcji wyprzedażowych, szczególnie w sezonach świątecznych" - zaznaczył Müller.

Kolejna zmiana dotyczy kwestii podwójnych standardów produktów w różnych państwach. Chodzi o sytuacje, w których towary w takich samych lub podobnych opakowaniach mają inny skład w różnych krajach. "Będzie to na terenie UE uważane za wprowadzanie klienta w błąd" - dodał.

Müller zaznaczył, że z 14 do 30 dni wydłużony zostanie również czas na odstąpienie od umowy zawartej wyniku "nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w domu", co ma chronić przede wszystkim osoby starsze.

Prezydent Andrzej Duda 7 grudnia br. podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Nowela ma m.in. wzmocnić instrumenty ochrony konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane