Rzecznik UE uspokaja rynki po wysokiej inflacji w V

Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna
opublikowano: 18-06-2001, 13:03

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska podała w poniedziałek, że średnioterminowe perspektywy wzrostu cen w strefie euro "pozostają dobre", mimo że w maju inflacja była najwyższa od ośmiu lat.

Gerassimos Thomas, rzecznik Komisarza UE ds. Gospodarki Pedro Solbesa powiedział, że wysoka inflacja, która w maju wyniosła 3,4 procent wynika ze wzrostu cen energii i nieprzetworzonej żywności.

"Średnioterminowe perspektywy pozostają dobre, tym bardziej że cały czas kontrolujemy stronę popytową. Jednak możliwy wzrost cen ropy w drugiej połowie roku sprawia, że wszyscy muszą być czujni" - powiedział Thomas.

"Nie oczekujemy, by inflacja w tym roku spadła poniżej dwóch procent (...) Będzie to możliwe zapewne dopiero na początku przyszłego roku" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o inflację bazową, która w maju wzrosła do 2,1 procent Thomas powiedział, że nie jest to wydarzenie nieoczekiwane i wynika z rozwoju sytuacji jedynie w "dwóch lub trzech" krajach.

"Inflacja bazowa w większości krajów strefy euro pozostaje stabilna", powiedział rzecznik.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elektrociepłownia "Będzin" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rzecznik UE uspokaja rynki po wysokiej inflacji w V