Rzecznik: ustawa gazowa, która zamrozi ceny, na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu

  • PAP
opublikowano: 08-11-2022, 19:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ustawa gazowa, która zamrozi ceny w niektórych obszarach, pojawi się na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP podała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo. W rozmowie w TVP Info Piotr Müller przyznał, że regulacje unijne mają być wykorzystane w ten sposób, żeby nie będziemy mogli obniżyć w niektórych obszarach podatków. "To jest takie rozwiązanie, które ujednolica podatki w Unii Europejskiej. Samo w sobie, w normalnych czasach, nie jest jakimś dużym problemem, natomiast w czasach kryzysu, gdy państwo chce zareagować, pomóc obywatelom, powinniśmy mieć taką możliwość" - dodał.

Przypomniał, że w wielu obszarach nie ma zgody Komisji Europejskiej na obniżkę podatków, więc rząd będzie to realizował w inny sposób. "Wprowadzimy sztywne ceny energii, sztywne ceny gazu, taryfy tak, żeby obywatele byli bezpieczni i ten sam efekt chcemy osiągnąć w ten sposób" - podkreślił.

"Za tydzień, na posiedzeniu rządu ustawa gazowa, która w niektórych obszarach zamrozi ceny i wprowadzi taryfy" - mówił rzecznik rządu.

Jak poinformowała Komisja Europejska, "komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni przedstawił wytyczne dotyczące obowiązujących przepisów w dziedzinie opodatkowania energii w swoim piśmie z kwietnia 2022 r. do ministrów finansów UE". Pismo to jest publiczne i przypomina między innymi, że nowe przepisy dotyczące VAT obowiązują od 6 kwietnia 2022 r. po jednomyślnym zatwierdzeniu ich przez Radę UE (państwa członkowskie).

Nowe przepisy umożliwiły państwom członkowskim obniżenie stawek VAT do 0 proc. na niektóre towary zaspokajające podstawowe potrzeby, w tym żywność. "Obecne ramy prawne nie pozwalają jednak na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo" - dodała Komisja.

"Kryzys energetyczny UE spowodowany wojną Rosji z Ukrainą i wynikający z niego wzrost inflacji wywołany cenami energii dotyka wszystkie państwa członkowskie. Komisja zajmowała się tą kwestią przez ostatni rok, a państwa członkowskie wdrożyły wiele środków w celu złagodzenia wpływu na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, w szczególności te najbardziej narażone. Skoordynowana reakcja UE ma zasadnicze znaczenie dla ochrony jednolitego rynku i uniknięcia dalszych rozbieżności między państwami członkowskimi. Komisja, jako strażnik Traktatów, może zawsze rozważać inicjatywy w tym kontekście" - zadeklarowała KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane