Rzeczpospolita: Ciech stara się o przejęcie Zakładów Azotowych Puławy

17-04-2007, 07:32

Ciech stara się o przejęcie od państwa Zakładów Azotowych Puławy" - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". "To byłaby sensacja w branży, choć taki scenariusz wcale by mnie nie zdziwił" - powiedział "Rz" Piotr Wiśniewski, analityk rynku chemicznego w AmerBrokers.

Co na to Ciech? "Puławy to z pewnością bardzo interesująca spółka, ale o planach przejęć będziemy informować w połowie maja, kiedy opublikujemy naszą strategię" - mówi "Rzeczpospolitej" Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu. Skarb Państwa też nie chce zdradzać żadnych szczegółów.

Według informacji "Rz", specjaliści doradzający Ciechowi (strategię przygotowuje Boston Consulting Group) uważają, że największe korzyści odniesie dzięki przejęciu właśnie Puław. Informacja ta z pozoru może się wydawać zaskakująca - Ciech nie produkował dotąd nawozów azotowych. Poszerzenie działalności o produkty wykorzystywane w rolnictwie może być jednak strzałem w dziesiątkę, bo ten segment rozwija się prężnie zarówno w Polsce, jak i na świecie. - Zużycie nawozów wzrosło w Polsce w ubiegłym roku o 20 proc. - mówi Rafał Kuźmiczonek, rzecznik Zakładów Chemicznych Police.

Z informacji "Rz" wynika, że Ciech rozmawia już z resortem skarbu na temat przejęcia od niego 70 proc. akcji Puław. Musiałby jednak słono za nie zapłacić. Giełdowa wartość spółki wynosi obecnie ok. 1,2 mld zł. Żeby przejąć pakiet 70 proc., Ciech musiałby wydać na niego ok. 800 - 900 mln zł. - Ewentualne przejęcia zamierzamy finansować ze środków własnych i emisji obligacji - mówi Waldemar Grzegorczyk. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rzeczpospolita: Ciech stara się o przejęcie Zakładów Azotowych Puławy