Rzeczywista siła złotego sięgnęła dna z kryzysu finansowego (WYKRES TYGODNIA)

W maju realny efektywny kurs walutowy dla Polski znalazł się najniżej od lutego 2009 r., wynika z danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych.

Wskaźnik średniego realnego efektywnego kursu walutowego dla Polski
Zobacz więcej

Wskaźnik średniego realnego efektywnego kursu walutowego dla Polski bis.org

Choć kurs euro znajduje się wciąż o ponad 50 gr niżej niż znajdował się na dnie z kryzysu finansowego, to jednak odzwierciedlający rzeczywistą siłę złotego średni realny efektywny kurs walutowy dla Polski (tzw. kurs REER) już niemal wyrównał ówczesne dno słabości. Obliczane przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych indeksy REER to prawdopodobnie najbardziej miarodajne wskaźniki siły poszczególnych walut. W przeciwieństwie do rynkowych notowań walut są znacznie mniej zmienny (są oparte na kursach średnich), biorą poprawkę na różnice w stopie inflacji między krajami oraz odnoszą wartość pieniądza danego kraju do wartości walut obowiązujących w krajach będących jego głównymi partnerami handlowymi.

Indeks REER dla Polski za maj wyniósł 87,6 punktu i był najniższy od lutego 2009 r. Jeśli pominąć ten jeden odczyt, to tak nisko nie znajdował się od 12 lat. Od szczytu sprzed ponad dwóch lat kurs REER dla Polski osłabił się o 10,8 proc., co odzwierciedla, o ile Polska stała się w tym czasie tańszym krajem na tle krajów będących jej partnerami handlowymi.


Wskaźnik średniego realnego efektywnego kursu walutowego dla Polski. Źródło: bis.org.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Rzeczywista siła złotego sięgnęła dna z kryzysu finansowego (WYKRES TYGODNIA)