Rzeczywiste załamanie ropy głębsze niż się wydaje (WYKRES DNIA)

Ceny ropy wynosiłyby obecnie zaledwie 17 USD za baryłkę, gdyby nie wpływ inflacji.

Realne ceny ropy z Arabii Saudyjskiej, wyrażone w dolarze o wartości z 1998 r.
Zobacz więcej

Realne ceny ropy z Arabii Saudyjskiej, wyrażone w dolarze o wartości z 1998 r. Bloomberg

W czwartek nad ranem czasu polskiego notowania ropy brent sięgnęły zaledwie 29,72 USD za baryłkę i były najniższe od 12 lat. Zdaniem banku Goldman Sachs aż 50 proc. wynosi ryzyko, że ceny ropy sięgną we wrześniu 20 USD. Jeżeli jednak ceny oczyścić z wpływu inflacji, to ropa już teraz kosztuje poniżej tego pułapu. Notowania wyrażone w dolarze o wartości z 1998 r. sięgnęłyby zaledwie 17 USD i znajdowałyby się tylko niewiele powyżej dna z 2001 r.

- Łapanie dna na rynku ropy jest jak łapanie spadającego noża. Do trwałego odbicia cen potrzeba znaczącego zmniejszenia zapasów i produkcji – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Chip Hodge, dyrektor w towarzystwie inwestycyjnym John Hancock.

Choć obecne ceny ropy zabierają ogromną część przychodów producentom surowca, to jednak konsumenci korzystają z nich w mniejszym stopniu, przyznaje Adair Turner, prezes ośrodka Institute for New Economic Thinking. Wszystko dlatego, że nakładają się na nie zmiany w opodatkowaniu lub subsydiowaniu paliw w poszczególnych krajach.


Realne ceny ropy z Arabii Saudyjskiej, wyrażone w dolarze o wartości z 1998 r. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu