Czytasz dzięki

Rzońca: w programie KO obniżenie podatków, ograniczenie monopoli

  • PAP
opublikowano: 12-07-2019, 20:59

Obniżenie i likwidacja niektórych podatków, odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa, ograniczenie monopoli, uwolnienie przedsiębiorców od nadmiaru biurokracji - to główne postulaty z programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej, które przedstawił w piątek główny ekonomista PO Andrzej Rzońca.

Podczas panelu "Uzdrowić gospodarkę" na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej główny ekonomista PO przedstawił program "nowego porządku gospodarczego".

Rzońca mówił, że program ten oparty jest na kilku wartościach, z czego podstawową wartością jest praca. "Nasz program jest tak skonstruowany, żeby praca się opłacała" – mówił. Na program Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. projekt "Niższe podatki, wyższa płaca", zakładający obniżenie PIT, składek na ZUS i NFZ. Składki zostałyby obniżone z ponad 40 proc. zarobków łącznie do maksymalnie 35 proc. Program proponuje też premię za aktywność dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, czyli w 2019 r. 4,5 tys. zł.

"Dzięki tym dwóm elementom osoba pobierająca pensję minimalną zarobi o 614 zł więcej, czyli o 38 proc. więcej na rękę niż dotychczas" – podkreślił główny ekonomista PO. "Drugą korzyścią z tego programu jest upowszechnienie pracy na podstawie umowy o pracę, ale nie poprzez sankcje, zakazy i nakazy. My wiemy, że ludzie będą zatrudniać się na podstawi umowy o pracę, jeśli będzie im się to opłacać" – dodał.

Program koalicji opiera się także na równości. "Dzięki programowi +Niższe podatki, wyższa płaca+ ludzie staną się bardziej równi. Z jednej strony podniesiemy wynagrodzenia tych najsłabiej zarabiających, ale nie kosztem lepiej zarabiających. Z drugiej strony, większa stabilność zatrudnienia właśnie dla najsłabszych ma największe znaczenie" – mówił Rzońca.

KO postuluje także wprowadzenie programu "Lepsza praca", zakładającego podnoszenie kwalifikacji osób, które nie są usatysfakcjonowane swoją pracą, a nie jedynie bezrobotnych. "Innym elementem naszego programu, który wpisuje się w tę bardzo ważną wartość, jaką jest równość, jest odpartyjnienie sektora przedsiębiorstw" – mówił Rzońca. "Ludzie będą mieli równe szanse robienia karier w spółkach Skarbu Państwa" – zapowiedział.

Inną wartością, na którym opiera się program koalicji jest wolność. Jednym z projektów realizujących tę wartość – jak wskazywał główny ekonomista PO – jest projekt "Stop monopolom". "Ta władza rozszerza monopole. My będziemy monopole rozbijać. Lotos z Orlenem będą musiały konkurować, nie będzie sytuacji takiej, że te dwie firmy wspólnie jeszcze bardziej drenują kieszenie polskich kierowców" – mówił. "Więcej konkurencji, czy w ogóle jakakolwiek konkurencja pojawi się na rynku gazu, otworzymy na konkurencję także energetykę" – dodał.

Rzońca zaproponował także program "Stop regulacyjnemu tsunami". Zapowiedział uwolnienie przedsiębiorców od nadmiaru biurokracji, m.in. poprzez wprowadzenie zasady według której każdemu nowemu ciężarowi nakładanemu na przedsiębiorców będzie musiało towarzyszyć usunięcie dwóch innych ograniczeń o podobnym charakterze.

Koalicja Obywatelska chce także "uwolnić polskiego przedsiębiorcę od opresyjności aparatu skarbowego". "Przedsiębiorcy przestaną być traktowani, jak złodzieje" – oświadczył.

"Uwolnimy Polaków także od nadmiaru podatków i ich skomplikowania. Nie wprowadzimy żadnego nowego podatku, będziemy natomiast stopniowo likwidować te, które wprowadziła ta władza, np. zlikwidujemy podatek od polis ubezpieczeniowych" – zapowiedział Rzońca.

Kolejną wartością w programie Koalicji Obywatelskiej jest własność. "Chcemy połączyć odpartyjnienie przedsiębiorstw z upowszechnieniem własności, które jest trwałe, które nie prowadzi do powstania oligarchii" – podkreślił główny ekonomista PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane