S - 24 to strzał w dziesiątkę

Jarosław Królak
opublikowano: 06-09-2010, 00:00

Internetowa rewolucja w rejestracji spółek bardzo się biznesowi podoba. Choć raf nie brakuje.

Rząd wprowadzi zakładanie spółek z o.o. w jeden dzień

Internetowa rewolucja w rejestracji spółek bardzo się biznesowi podoba. Choć raf nie brakuje.

Od 1 stycznia 2012 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą rejestrowane w 24 godziny — obiecuje Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). Projekt zmian nazywa się S-24 i zakłada, że wystarczy wypełnienie e-formularza uproszczonej umowy spółki, opatrzenie go zwykłym podpisem elektronicznym i wysłanie przez internet do sądu rejestrowego. Spółka zostanie wpisana do KRS automatycznie, bez ingerencji urzędników.

Prosimy o więcej

Organizacje biznesowe chwalą pomysł.

— Oceniamy ten projekt pozytywnie. Daje szansę na przyspieszenie zakładania spółek z o. o. opartych na szablonowej umowie przygotowanej przez rząd — mówi Adam Kwaśnik, ekspert Pracodawców RP.

PKPP Lewiatan dodaje, że konieczne jest elektroniczne składanie dokumentów rejestrowych także w urzędach skarbowych, statystycznych i ZUS. A o tym projekt MS nie mówi.

— Bez tego pełna rejestracja spółek z o.o. w systemie S-24 może trwać nawet 30 dni — ostrzega Katarzyna Urbańska, szefowa departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Projekt ma pełne poparcie Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

— To kolejny krok, który ułatwi rozpoczynanie działalności w formie spółki z o.o. Poprzedni to obniżenia w 2009 r. z 50 do 5 tys. zł minimalnego kapitału zakładowego — mówi Piotr Jaworski, ekspert KIG.

Jego zdaniem, rewolucyjnym rozwiązaniem będzie dopuszczenie wnoszenia wkładu pieniężnego już po wpisaniu spółki do KRS, maksymalnie w ciągu siedmiu dni. Obecnie trzeba to zrobić przed wpisem.

Uwaga na umowę

— Kluczem do sukcesu nowego systemu będzie wzorzec umowy. MS jeszcze go nie przedstawiło — mówi Piotr Jaworski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przemysław Cichulski, ekspert Business Centre Club (BCC), zwraca uwagę na zagrożenia.

— Zawarcie umowy z wykorzystaniem uproszczonego wzorca, który przygotuje rząd, może rodzić problemy. Zbyt pochopne jego przyjęcie może prowadzić do konfliktów między wspólnikami, gdy jedni będą potem chcieli zmian w umowie, a inni się temu sprzeciwią — zauważa ekspert BCC.

PKPP Lewiatan wskazuje, że na KRS nie można poprzestać.

— W praktyce tylko w KRS spółki są rejestrowane z użyciem e-podpisu. Za przykładem MS powinny pójść inne resorty i uprościć swoje formularze służące do rejestracji działalności gospodarczej — mówi Katarzyna Urbańska.

Jest co poprawiać

Projekt MS pojawia się po blamażu słynnego jednego okienka, czyli nieudanego usprawnienia, które miało polegać na składaniu przez przedsiębiorców jednego wniosku o rejestrację działalności gospodarczej zamiast czterech. Resort sprawiedliwości bije się w piersi i przyznaje, że założenie firmy w Polsce trwa średnio 32 dni, podczas gdy w Czechach 15, na Słowacji 16, a na Węgrzech tylko cztery. MS nie kryje też, że uruchomienie działalności gospodarczej w naszym kraju jest bardzo drogie, dwukrotnie droższe niż na Węgrzech i aż ośmiokrotnie niż na Słowacji.

Ćwierć miliona spÓŁek z o.o.

Spółki z o.o. to najpopularniejszy rodzaj spółek w Polsce: w połowie roku było ich zarejestrowanych ponad 244 tys. (dane GUS). Dla porównania: akcyjnych jest ponad 9 tys., a wszystkich osobowych — jawnych, komandytowych, partnerskich, komandytowo-akcyjnych — prawie 40 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane