S - 24 to strzał w dziesiątkę

Jarosław Królak
opublikowano: 06-09-2010, 07:05

Rząd wprowadzi zakładanie spółek z o.o. w  jeden dzień. Internetowa rewolucja w rejestracji spółek bardzo się biznesowi podoba. Choć raf nie brakuje.

Od 1 stycznia 2012 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą rejestrowane w 24 godziny — obiecuje Ministerstwo Sprawiedliwości (MS). Projekt zmian nazywa się S-24 i zakłada, że wystarczy wypełnienie e-formularza uproszczonej umowy spółki, opatrzenie go zwykłym podpisem elektronicznym i wysłanie przez internet do sądu rejestrowego. Spółka zostanie wpisana do KRS automatycznie, bez ingerencji urzędników.

Organizacje biznesowe chwalą pomysł.

— Oceniamy ten projekt pozytywnie. Daje szansę na przyspieszenie zakładania spółek z o. o. opartych na szablonowej umowie przygotowanej przez rząd — mówi Adam Kwaśnik, ekspert Pracodawców RP.

PKPP Lewiatan dodaje, że konieczne jest elektroniczne składanie dokumentów rejestrowych także w urzędach skarbowych, statystycznych i ZUS. A o tym projekt MS nie mówi.

— Bez tego pełna rejestracja spółek z o.o. w systemie S-24 może trwać nawet 30 dni — ostrzega Katarzyna Urbańska, szefowa departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane