S&P Glob: globalny dług sięgnie 260 proc. PKB na koniec roku

opublikowano: 07-10-2021, 09:43

S&P Global Ratings prognozuje, że na koniec roku globalny dług sięgnie ok. 260 proc. globalnego produktu brutto, ale nie będzie problemu z jego obsługą dzięki niskim stopom procentowym.

Wzrost globalnego długu nastąpił w wyniku podejmowania przez rządy niezbędnych działań w reakcji na kryzys spowodowany przez pandemię, powiedziała Vera Chaplin, dyrektor zarządzająca agencji ratingowej. Jej zdaniem, wzrost lewarowania i łagodniejsze parametry dostępności kredytu w okresie odbudowy spowodują więcej niewypłacalności w przyszłości. Zwróciła uwagę, że odbudowa gospodarek nie będzie kompletna dopóki szczepienia nie obejmą dostatecznie dużo ludzi aby nie obawiali się podróżować. Podkreśliła, że pandemia nie zakończyła „Azjatyckiego Wieku”.

Bruce Gosper, wiceszef Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) powiedział, że odbudowa w regionie postępuje jednak zmniejszenie ubóstwa stanęło w miejscu, a małe firmy wciąż doświadczają dużych trudności.

- Pojawili się nowi ubodzy, głównie w obszarach miejskich, bo rolnictwo poradziło sobie względnie dobrze – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane