S&P Global: globalny dług sięgnie 200 bln USD pod koniec roku

opublikowano: 04-12-2020, 16:13

S&P Global prognozuje, że zadłużenie sięgnie na koniec roku 265 proc. globalnego PKB, ale nie obawia się z tego powodu kryzysu, informuje Reuters.

Agencja ratingowa wskazała, że globalny dług wzrośnie o 14 pkt. procentowych w relacji do PKB w tym roku i sięgnie 200 bln USD. To skutek zarówno kryzysu gospodarek, jak i dodatkowego zaciągania długów przez rządy, firmy i gospodarstwa domowe z powodu pandemii. S&P; Global zwraca uwagę, że relacja długu do globalnego PKB jest w trendzie wzrostowym od wielu lat, a pandemia po prostu przyspieszyła tempo wzrostu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

S&P; Global nie obawia się, że duży wzrost długu w relacji do PKB spowoduje kryzys.

- Prognozowany wzrost o 14 pkt. procentowych globalnego długu do PKB w 2020 roku prawdopodobnie nie spowoduje kryzysu zadłużenia w krótkiej perspektywie, zakładając poprawę sytuacji gospodarczej kiedy szczepionki zostaną już szeroko dystrybuowane, stopy procentowe pozostaną bardzo niskie i nastąpi ograniczenie pożyczania – informuje agencja, według której do 2023 roku globalny dług do PKB spadnie do 256 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane