S&P Global: wczesne pojawienie się szczepionki może uratować niektóre ratingi

opublikowano: 13-11-2020, 18:29

Agencja S&P Global poinformowała, że jeśli szczepionka na COVID-19 będzie dostępna względnie wcześnie, może to uratować przed obniżką niektóre ratingi państw i spółek, donosi Reuters.

S&P Global dokonał w tym roku już 2 tys. obniżek ocen wiarygodności kredytowej lub ich perspektyw z powodu pandemii. Agencja ostrzega wciąż o możliwości obniżenia ratingów jednej trzeciej z 4,4 tys. spółek, których wiarygodność kredytową bada.

Alexandra Dimitrijevic, szefowa działu badań S&P Global uznała doniesienia z tego tygodnia o potwierdzonej wstępnie skuteczności szczepionki Pfizera i BioNTech za „w sposób oczywisty dobrą wiadomość”.

- Uważamy, że to prawdopodobnie zwiększa szansę na wcześniejszą dostępność szczepionki – powiedziała. – Uważamy jednak również nadal, że wciąż jest wiele niepewności i wyzwań – dodała.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że w ostatniej prognozie z września S&P Global zakładał pojawienie się szczepionki w połowie przyszłego roku.

- Jeśli sytuacja znormalizuje się wcześniej może to nam umożliwić wcześniejszą stabilizację niektórych z negatywnych perspektyw ratingów. Może także pozwolić w przypadku niektórych kredytów z dolnego końca zakresu uniknąć dalszego obniżenia oceny ich jakości – powiedziała Dimitrijevic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane