S&P obniżył rating, złoty znów potaniał

Łukasz Świerżewski
06-11-2003, 00:00

Z A na A- spadła ocena Polski wystawiona przez Standard & Poor’s. Za rozrzutność w wydatkach budżetu gani nas też Komisja Europejska.

Stało się to, przed czym ostrzegali analitycy i co wykluczał rząd. Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę długoterminowych zobowiązań Polski w walucie krajowej z A do A-, a krótkoterminowych i komercyjnych — z A1 do A2. Utrzymano natomiast rating dla zobowiązań w walucie obcej. Jego perspektywa jest jednak negatywna.

— Zmiana oceny wynika z perspektyw wzrostu deficytu budżetowego i gwałtownego zwiększania się zadłużenia publicznego — napisano w uzasadnieniu.

Ministerstwo Finansów oceniło, że obniżenie ratingu ma związek z sytuacją na krajowym rynku papierów wartościowych oraz obawami agencji o sytuację fiskalną kraju.

— Termin decyzji agencji ma bezpośredni związek ze zmianą sytuacji na krajowym rynku skarbowych papierów wartościowych w ostatnim okresie. Zmiana ta jest wynikiem oceny części uczestników rynku dotyczącej perspektyw reformy finansów publicznych w Polsce — podał resort.

Złoty zanurkował

Decyzja S&P to zimny prysznic po tym, jak zaledwie dzień wcześniej agencja Fitch poprawiła perspektywę oceny Polski w walutach obcych na pozytywną. Nic dziwnego, że natychmiast po podaniu komunikatu S&P ruszyła wyprzedaż złotego. W ciągu 10 minut od opublikowania informacji złoty stracił 0,6 proc.: za euro trzeba było płacić 4,627, a za USD 4,043 zł.

— Zgadzamy się, że prognozy budżetowe Polski są posępne, ale decyzja S&P nie zmienia naszej fundamentalnej oceny polskiej gospodarki. Zmiana ratingu odzwierciedla to, co już wszyscy wiedzą. Mimo to rynki walutowe i długu są bardzo nerwowe i reakcja na tę złą wiadomość jest w pełni uzasadniona — twierdzi Lars Christensen, analityk Danske Bank.

Euro nam odjeżdża

Także Komisja Europejska uważa w opublikowanym wczoraj raporcie, że Polska powinna ograniczyć wydatki rządowe, przyspieszyć restrukturyzację przemysłu i wzmóc wysiłki na rzecz przygotowania rolnictwa do integracji. Zdaniem Brukseli, rząd nie wykorzystuje szansy, jaką daje ożywienie, i nie ogranicza wydatków rządowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S&P obniżył rating, złoty znów potaniał