S&P oceni Polskę

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Rosną wydatki i mnożą się pytania o źródła finansowania programów socjalnych. Mimo to agencja ratingowa nie powinna nas niczym zaskoczyć.

Dziś wieczorem agencja Standard & Poors (S&P) opublikuje rewizję ratingu kredytowego dla Polski. Choć analitycy nie spodziewają się zmiany oceny lub perspektywy, w piątkowy wieczór warte uwagi będą spostrzeżenia analityków oceniających oddziaływanie stymulusów fiskalnych na finanse publiczne w kolejnych latach. Agencja ratingowa S&P pojawiła się na czołówkach gazet nad Wisłą w ostatnich latach w kontekście kontrowersyjnej obniżki ratingu i jego perspektywy w styczniu 2016 r. Był to dotychczas jedyny raz w historii, kiedy jeden z trzech ratingowych gigantów zdecydował się na obniżenie oceny kredytowej Polski. Eksperci zgodnie wówczas powtarzali, że decyzja była nieuzasadniona i dotyczyła polityki, a nie ekonomii.

W październiku 2018 r. równie niespodziewanie agencja przywróciła rating A-, co świadczy o tym, że spośród trzech najważniejszych instytucji ratingowych to S&Pjest najbardziej nieobliczalne.

Bez zmian

Tym razem ekonomiści nie przewidują podwyżek. Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium, nie powinniśmy się spodziewaćzmian ratingu w tym roku.

— Jeżeli obawy dotyczące wzrostu deficytu się ziszczą, agencje ratingowe zareagują na nie dopiero w przyszłym roku. Przyczyną nie jest kalendarz wyborczy, ale fakt, że z jednej strony budżet państwa odczuje pełen koszt obciążeń związanych z Nową Piątką, a z drugiej — silniejsze będzie hamowanie wzrostu gospodarczego. Agencja S&Praczej nie podejmie pochopnej decyzji w sprawie ratingu Polski, ma w tym zakresie złe doświadczenia — uważa ekonomista.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Analitycy banku Santander również nie spodziewają się zmiany ratingu… dzisiaj.

„Nie oczekujemy żadnych zmian oceny kredytowej już na tym etapie. Może się to zmienić w dalszej części roku, jeśli stanie się jasne, że nie uda się sfinansować impulsu fiskalnego bez złamania reguły wydatkowej” — uważają specjaliści Santandera.

Brak odpowiedzi

Najważniejszym znakiem zapytania co do kondycji finansów publicznych w najbliższych latach jest sposób finansowania nowych programów socjalnych przy jednoczesnym przestrzeganiu prawa, w tym stabilizującej reguły wydatkowej. Wczoraj w Sejmie Leszek Skiba, wiceminister finansów, zapowiedział możliwość uzyskania w 2020 r. zysków nadzwyczajnych (podobnych do tych z aukcji LTE trzy lata temu), które pomogłyby sfinansować Nową Piątkę. Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium uważa natomiast, że rząd może odgrzebać swój projekt zmian w ZUS.

— Myślę, że rząd w poszukiwaniu pieniędzy na nowe programysocjalne może wrócić do pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS, co w krótkim terminie może przynieść budżetowi dodatkowe wpływy — komentuje ekspert.

Ekonomiści Santandera podkreślają, że już teraz Polska jest liderem wydatków Starego Kontynentu.

„Warto pamiętać, że nawet bez wprowadzenia piątki PiS Polska miała jeden z najwyższych deficytów strukturalnych w UE” — podkreślają analitycy banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy