S&P: Pęknięcie chińskiej bańki coraz bliżej

WST, Bloomberg
opublikowano: 25-02-2010, 10:49

Chiński rynek nieruchomości prawdopodobnie zdąża w kierunku korekty, do której może dojść jeszcze w tym roku. Wzrosty w tym segmencie są całkowicie nieuzasadnione i niezrównoważone – ostrzega Christopher Lee, dyrektor w agencji Standard & Poor’s.

„Perspektywa dla tego rynku na 2010 r. jest neutralna” – ocenia z kolei Bei Fu, inny z dyrektorów ratingów korporacyjnych S&P.

W opinii agencji, do korekty może dojść już w połowie roku, kiedy rząd w Pekinie znacząco zwiększy podaż nowych gruntów i odczuwalne staną się skutki zacieśnienia polityki monetarnej.

Ceny chińskich nieruchomości w samym tylko styczniu 2010 r. wzrosły o 9,5 proc. najmocniej od 21 miesięcy. Wartość nowych pożyczek zwiększyła się do 1,39 bln juanów (204 mld USD), więcej niż miało to miejsce w poprzednim kwartale.

Pesymistyczne prognozy dla chińskiego rynku przedstawił również Kenneth Rogoff, profesor Hardvare University. Możesz się zapoznać z nimi w tekście "Chiny tąpną, Japonii, Niemcom i USA grozi plajta"

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane