S&P: Polska powinna postawić na rozwój sektora innowacyjności i usług

ISBNews
opublikowano: 18-11-2015, 14:09

Polska powinna redefiniować obecne kierunki rozwoju gospodarczego i szybciej rozwijać sektor innowacyjności i usług, powiedział główny ekonomista Standard & Poor's dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Jean Michel Six.

"Perspektywy dla rozwoju Polski są pozytywne, ale przed Polską stoi główne wyzwanie, takie jak obranie 'specjalizacji'" - powiedział Jean Michel Six podczas konferencji "Międzynarodowe perspektywy gospodarcze".

Według niego, polska gospodarka napędzana jest głównie przez konsumpcję wewnętrzną, dzięki pozytywnym trendom zauważalnym w poziomie wynagrodzeń i na rynku  pracy. Jedynie wydajność pracy przestała się znacząco poprawiać od 2013 r.

Six skomentował również piątkowy zamach w Paryżu. Jego zdaniem, rozważane obecnie uszczelnianie granic strefy Schengen ze względu na zagrożenie terrorystyczne w dłuższej perspektywie byłoby bardzo szkodliwe dla przepływu towarów i usług. Wyraził nadzieję, że Europa oprze się zamykaniu granic.

Ekonomista uważa, że w 2016 roku i w kolejnych latach perspektywy rozwoju gospodarki Chin podlegać będą cyklowi spowolnienia, ale nie należy obawiać się dramatycznego załamania wzrostu PKB w Chinach.

"Chiny jednakże tracą swoją konkurencyjność z uwagi na wyczerpywanie się zasobów taniej siły roboczej z chińskiej prowincji i wzrostowi płac. Chiny gospodarczo wkraczają w nowy okres" - powiedział Six.

Odnosząc się do tendencji na rynkach surowców, wskazał, że światowe ceny surowców mają za sobą okres "super cyklu", zaś ceny ropy będą rosły bardzo wolno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / S&P: Polska powinna postawić na rozwój sektora innowacyjności i usług