S&P500 i Nasdaq wzrosły

MD
opublikowano: 16-12-2009, 22:36

Dow Jones kończył dzień 0,1 proc. spadkiem. S&P500 wzrósł o 0,1 proc., a Nasdaq o 0,3 proc.

Wystarczyło, że Fed przypomniał inwestorom iż zamierza zakończyć wspieranie gospodarki płynnością i indeksy ruszyły w dół. Z drugiej strony, zapowiedź utrzymywania przez długi okres czasu rekordowo niskich stóp spowodowała wzrost rentowności papierów skarbowych, w przypadku benchmarkowych 10-latek była ona najwyższa od czterech miesięcy.
Wcześniej na rynkach dominowały pozytywne nastroje. Krótko przed ogłoszeniem komunikatu wartość średniej Dow Jones rosła o 30 pkt. Optymizm inwestorów był zasługą dobrych danych makro, które pojawiły się w środę. Inflacja cen detalicznych okazała się niska, po 10 miesiącach inflacja bazowa zeszła do zera. Dobre wiadomości nadeszły także z rynku nieruchomości. Liczba zezwoleń na budowę okazała się najwyższa w tym roku.

Na zamknięciu pięć indeksów głównych grup S&P500 spadało, pięć rosło. Największy, 1,1 proc. wzrost zanotował wskaźnik spółek materiałowych. Najmocniej drożały tam jednak mniejsze spółki. Exxon Mobil, który po przejęciu XTO Energy, stanie się największym amerykańskim producentem gazu ziemnego, taniał wyraźnie.

Wzrostami kończyły dzień także spółki finansowe (0,7 proc.), sektora energii (0,5 proc.), IT (0,4 proc.) oraz z segmentu consumer discretionary (0,2 proc.).

Największy spadek zanotowały indeksy spółek użyteczności publicznej, ochrony zdrowia i dostawców dóbr codziennego użytku (po 0,4 proc.). Niewiele mniej, po ok. 0,3 proc., traciły wskaźniki spółek przemysłowych i dostawców usług telekomunikacyjnych.

Spośród 30 blue chipów, wchodzących w skład średniej Dow Jones, spadła wartość 13. Największą stratę, wynoszącą 2,1 proc., zanotował Intel, który został pozwany przez Federalną Komisję Handlu za działania ograniczające konkurencję. Z 16 drożejących blue chipów najmocniej, o 1,5 proc. zdrożały akcje Alcoa, największego amerykańskiego producenta aluminium.

Spośród spółek wchodzących w skład S&P500 najmocniej, o ponad 6 proc. taniały akcje Constellation Brands. Meksykański browar pozwał jego spółkę zależną     Constellation Brands w sporze o zasady konkurencji. Najmocniej drożejącą spółką z indeksu była Nvidia. Jej kurs rósł o 8,5 proc. Producent chipów graficznych jest sprawcą kłopotów Intela. Inwestorzy spodziewają się korzyści dla spółki wynikających z rozstrzygnięcia sporu.

W pierwszej 10 najmocniej drożejących spółek z S&P500 znalazło się aż czterech przedstawicieli branży budowlanej. Akcje Lennar, DR Horton, Pulte Homes i KB Home drożały o 5-6 proc. dzięki wspomnianym wcześniej dobrym danym z rynku nieruchomości.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S&P500 i Nasdaq wzrosły