S&P500 najniżej w tym roku, pierwszy od 2 lat "rynek niedźwiedzia" DJIA

opublikowano: 26-09-2022, 22:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średnia Przemysłowa Dow Jones (DJIA) traciła na zamknięciu 1,1 proc. i notuje pierwszy „rynek niedźwiedzia” od 2020 roku. S&P500 spadł o 1,0 proc. i ustanowił nowe tegoroczne minimum wynoszące 3655 pkt. Poprzednie pochodziło z 16 czerwca. Nasdaq zniżkował o 0,6 proc.

fot. ARC
fot. ARC

Na amerykańskich rynkach akcji nadal dominuje podaż. Choć początek poniedziałkowej sesji sugerował, że inwestorów skusiły niskie ceny po wyprzedaży w ubiegłym tygodniu, to dość szybko okazało się, że tak nie jest. Popytowi wciąż brak argumentów, a nie brak ich podaży. W poniedziałek inwestorów wystraszyła przecena funta brytyjskiego, która pomogła indeksowi dolara ustanowić nowe 20-letnie maksimum. Rentowności obligacji USA nadal rosną, 10-letnich doszły najwyżej od ponad 12 lat, a 2-letnich najwyżej od 15 lat. Pomagają w tym kolejne „jastrzębie” wypowiedzi ludzi z Fed. W poniedziałek szefowa Fed w Bostonie dała do zrozumienia, że walka z inflacją pociągnie za sobą stratę miejsc pracy, a szef Fed w Atlancie sugerował, że wciąż daleko do przejęcia kontroli na inflacją. Niektórzy stratedzy uważają, że przecena na rynku akcji może trwać do październikowego sezonu wyników kwartalnych, które będą mogły zmienić nastawienie inwestorów. Według RBC Capital Markets wsparciem dla S&P500 jest poziom 3500 pkt., na którym spowodowana przez rosnące stopy recesja będzie już uwzględniona w wycenach spółek. Tzw. indeks strachu sięgnął prawie 32 kiedy jego 50-dniowa średnia ruchoma to niespełna 24.

Na zamknięciu spadały kursy aż 455 spółek z S&P500. Podaż przeważała w 10 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki użyteczności publicznej (-2,4 proc.), energii i nieruchomości (-2,6 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,2 proc.), gdzie motoryzacja i handel detaliczny obroniły się przed spadkiem (0,0 proc.), a także dostawcy dóbr codziennego użytku (0,01 proc.), gdzie kołem ratunkowym okazał się spożywczy handel detaliczny (1,5 proc.).

Staniało 26 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej spadły kursy koncernu naftowego Chevron (-2,6 proc.), Boeinga (-3,0 proc.) i spółki ubezpieczeniowej Travelers Cos. (-3,1 proc.). Największym popytem cieszyły się akcje Apple (0,2 proc.) i właściciela sieci supermarketów Walmart (1,0 proc.).

Staniało prawie 2/3 z ponad 3,7 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Podobnie było wśród technologicznych blue chipów. W grupie FAANG najmocniej spadł kurs Meta Platforms (-2,9 proc.), a najbardziej drożały akcje Amazon.com (1,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane