„S&P500 spadnie poniżej 400 pkt.”

MD
opublikowano: 22-09-2009, 17:00

Największy od Wielkiego Kryzysu rajd indeksów amerykańskich rynków akcji zakończy się w okresie najbliższych sześciu miesięcy, prognozuje David Tice, główny strateg portfela rynku niedźwiedzia w  Federated Investors Inc. 

Tice przekonuje, że amerykańska gospodarka jest wciąż w kiepskim stanie, a rynek akcji zbyt optymistycznie ocenił możliwości poprawy koniunktury. 

- Wielu ludzi próbuje być optymistami. Przeszliśmy od fazy wyprzedania do wykupienia rynku – powiedział Tice w telewizji Bloomberg.

Jego zdaniem, państwowe pieniądze z programu stymulacji gospodarki powodują iż gospodarka wydaje się w lepszym stanie niż jest w rzeczywistości. Przypomina, że rząd i Fed przeznaczyły USD na wyciągnięcie gospodarki z zapaści ponad 12 bln. Wzrosty rozpoczęte w marcu doprowadziły do tego, że wskaźnik cena/zysk (raportowany) doszedł do 20, największej wartości od 2004 r. 

- Jesteśmy pewni jak nigdy, że rynek jest bardziej ryzykowny niż był w 1999 roku, na koniec „bańki internetowej” – powiedział Tice. 

Prognozuje, że w okresie najbliższych 18 miesięcy S&P500 zejdzie poniżej 400 pkt. Tak niskiej wartości indeks nie miał od 1992 roku. Gdyby prognoza się sprawdziła, S&P500 straciłby ponad 60 proc. od poniedziałkowego zamknięcia. Pęknięcie „internetowej bańki” w 2000 roku spowodowało 49 proc. spadek wartości S&P500 do października 2002 roku.

Tice w okresie ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie zapowiadał koniec rajdu popytu. W kwietniu twierdził, że S&P500 spadnie do 325 pkt. Od tego czasu indeks zyskał 23 proc. W połowie sierpnia Tice zapowiadał, że otworzy krótkie pozycje jeśli rynek będzie nadal rósł. Od tego czasu S&P500 zyskał 5,1 proc.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / „S&P500 spadnie poniżej 400 pkt.”