Czytasz dzięki

S&P500 urósł już 20 proc. od dołka

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 21-03-2019, 15:15

Czy błyskawiczna zwyżka amerykańskiego S&P 500 zapowiada jakieś kłopoty, przynajmniej na krótką metę? Weźmy pod lupę tę kwestię z czysto statystycznego punktu widzenia. Co prawda wczoraj indeks nieco spadł, ale wcześniej w ciągu niespełna 60. sesji indeks urósł o przeszło 20%.

Sprawdźmy kiedy z taką sytuacją inwestorzy mieli do czynienia w przeszłości (tej w miarę nam współczesnej).

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

 

Jeśli wyliczenia te traktować jako pewien wyznacznik, to należałoby się spodziewać, że:

  • na krótką metę tempo zwyżki na Wall Street powinno wyraźnie zwolnić (ale niekoniecznie należy oczekiwać jakiejś większej korekty);
  • w horyzoncie półrocznym, jak i rocznym S&P 500 powinien nadal zyskiwać - a to by oznaczało, że nowe rekordy hossy na Wall Street są prawdopodobne.

I jeszcze jedna refleksja. Okazuje się, że niemal wszystkie z wymienionych powyżej przypadków tak szybkiej zwyżki indeksu miały miejsce po głębszych spadkach (wyjątki - rok 1987 oraz 1997). Pod tym względem obecna sytuacja idealnie wpisuje się w taką normę (w grudniu S&P 500 otarł się o tradycyjny próg bessy, spadając o niemal 20%). Inna ciekawostka - tak błyskawiczna zwyżka amerykańskiego indeksu NIGDY (przynajmniej w zbadanym okresie) nie miała miejsca w trakcie bessy (takiej jak w latach 2007-2009 lub 2000-2002).

Reasumując, powyższe statystyki zdają się przemawiać za tym, że błyskawiczne i mocne odbicie na Wall Street może oznaczać powrót do hossy. Te same dane sugerują jednocześnie, że tempo zwyżki powinno być teraz znacznie spokojniejsze.

 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu