Są chętni do inwestycji w Koszalińskim Parku Przemysłowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 07:37

Pięciu lub sześciu inwestorów prawdopodobnie zainwestuje w powstającym w Koszalinie Parku Przemysłowym. Jak potwierdził we wtorek PAP wiceprezydent Koszalina ds. rozwojuPiotr Kroll, powstała już spółka, która będzie zarządzać parkiem.

Pięciu lub sześciu inwestorów prawdopodobnie zainwestuje w powstającym w Koszalinie Parku Przemysłowym. Jak potwierdził we wtorek PAP wiceprezydent Koszalina ds. rozwojuPiotr Kroll, powstała już spółka, która będzie zarządzać parkiem.

Spółkę Koszaliński Park Przemysłowy utworzyły Polskie Centrum Obrotu Kapitałowego (którego 64 proc. akcji należy do Agencji Rozwoju Przemysłu) i miasto Koszalin. "Kwestia podziału udziałów w spółce będzie jeszcze negocjowana" - zaznaczył Kroll.

Umowa w sprawie utworzenia parku przemysłowego została zawarta w połowie lutego między Koszalinem a PCOK Sp. z o.o. Budowa parku ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2005 r. Cały projekt ma być zrealizowany do 2007 r.

Według założeń, park przemysłowy ma powstać na 11-hektarowej działce (należącej do PCOK) po dawnej fabryce domów. Miasto nie wyklucza jednak, że obszar ten zostanie powiększony o inne tereny.

Inicjatywa ma być dofinansowana z Agencji Rozwoju Przemysłu. Obie strony zadeklarowały też, że będą się starały o środki unijne na budowę parku.

Jak podkreśla wiceprezydent, istnieje możliwość finansowania tego przedsięwzięcia do 10 mln euro ze środków UE, czyli do 75 proc. wydatków całkowitych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; 12,5 proc. wydatków ma być finansowane ze środków budżetu państwa, a pozostałe 12,5 proc. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Kroll podkreślił, że Park będzie przeznaczony dla małych i średnich firm. Według wstępnych planów, powstanie w nim ok. 40 tys. m kw powierzchni magazynowej i 2 tys. m kw powierzchni biurowej. Gotowe są już biznesplany i ekspertyzy.

Jak wyjaśnił Kroll, starania miasta o utworzenie parku to konieczność, która wynika z tego, że w uruchomionej niedawno w Koszalinie podstrefie słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, liczącej 22 ha, miasto sprzedało już wszystkie grunty. "A nadal są inwestorzy zainteresowani inwestowaniem w mieście" - powiedział.

Dodał, że miasto stara się o poszerzenie podstrefy, ale równolegle działa również na rzecz utworzenia parku.

Koszalin złożył już oferty gruntów m.in. koncernowi Volkswagen. W walce o inwestycje Volkswagena Koszalin konkuruje z Bydgoszczą i Nową Solą. Zdaniem Krolla, decyzja firmy co do lokalizacji inwestycji, ma zapaść do końca marca.

Wiceprezydent przypomniał, że na terenie SSE w Koszalinie pojawi się też inwestor z Chin, który chce tu produkować rowery i motorowery. Jak dodał, inwestycjami zainteresowane są kolejne dwie chińskie firmy.

Kroll przyznaje, że inwestujący w specjalnych strefach ekonomicznych uzyskują większe ulgi niż inwestujący w parku, ale podkreśla, że inwestycja w park to ciągle atrakcyjna propozycja.

Jak wyjaśnił, firmy mogą liczyć m.in. na obniżenie kosztów stałych działalności, takich jak transport, użytkowanie wody i prądu; ulgi w podatkach i opłatach lokalnych; korzystanie z usług pomocniczych, jak doradztwo biznesowe, obsługa prawna i księgowa; mają też prawo do ubiegania się o pomoc z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Kroll wiąże boom inwestycyjny w Koszalinie m.in.  z powstaniem w mieście z inicjatywy prezydenta Koszalina Centrum Biznesu, którego zadaniem jest m.in. skupienie w jednym miejscu instytucji i informacji sprzyjających rozwojowi lokalnego biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane