Są granty na rozwój firmy

  • Materiał partnera
opublikowano: 14-02-2019, 00:00
aktualizacja: 14-02-2019, 10:43

Sieć Otwartych Innowacji (SOI) to program grantowy adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Jego operatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., która w tym roku ma do rozdania 50 mln zł na dofinansowanie zakupu gotowych innowacji dla MŚP.

Z innowacjami w polskiej gospodarce nie jest najlepiej. Od lat jako kraj zamykamy peleton „średniaków” w kategoriach globalnych, a w zestawieniu europejskim jesteśmy na mocnej czwartej pozycji – tyle że od końca. Kto nie wdraża nowych rozwiązań, stoi w miejscu, pozwalając oglądanemu przez okno światu odpływać w dal z coraz większą prędkością. Firma, by odnieść i obronić sukces, musi z wyprzedzeniem planować ruchy pozwalające utrzymać dobry trend jutro i pojutrze, a więc wdrażać nowe rozwiązania. Tymczasem rzeczywistość w Polsce jest taka, że mało który podmiot z obszaru MŚP dysponuje własną komórką B+R. Małe i średnie firmy na ogół nie mają pieniędzy na inwestycje w nowe technologie, zwłaszcza te, które wymagają dużo czasu.

Kupić gotowe
Programów dofinansowujących prace badawczo-rozwojowe jest sporo, SOI jednak wyróżnia się dzięki nieco innej formule dotacji, która nie dotyczy prac nad nowym rozwiązaniem, ale zakupu innowacji już gotowych (lub niemal gotowych) do natychmiastowego wdrożenia i komercjalizacji.

Do 1 mln dotacji
Aplikować o dotację na zakup prawa do technologii (lub licencji) może każda firma spełniająca kryteria MŚP. ARP S.A. może sfinansować do 70 proc. kosztów kwalifikowalnych. Minimalna kwota, o jaką można się ubiegać, wynosi już 100 tys. złotych, ale wnioskować można o dotację nawet do miliona złotych. Rozwiązanie, o którego zakup będzie się starał przedsiębiorca, musi być naprawdę nowe: nie może być stosowane dłużej niż 3 lata na rynku krajowym i maksimum 5 lat w skali światowej.

Dowolny wybór partnera i technologii
Dofinansowanie może dotyczyć konkretnej technologii w formie patentu, know-how czy prawa własności intelektualnej. Rozwiązania nie trzeba kupować, wystarczy nabyć licencję. Mechanizm SOI szczególnie dobrze pasuje do takich innowacji, które nie generują dużych kosztów wdrożenia – głównie do rozwiązań informatycznych. Dawcą technologii, od którego można zakupić innowacyjne rozwiązanie, może być zarówno podmiot krajowy, jak i zagraniczny. Nie ma znaczenia jego forma prawna. Ważne jest to, żeby dawca i biorca nie byli ze sobą powiązani kapitałowo ani osobowo.

Doradztwo w pakiecie
Drugim wyróżnikiem SOI, poza formułą zakupu gotowych rozwiązań, jest element doradztwa. Brokerzy technologii w ARP S.A. pomogą każdemu przedsiębiorcy w doprecyzowaniu potrzeb rozwojowych i przekuciu ich na konkretne technologie, a przede wszystkim przeprowadzą bezpiecznie przez cały proces aplikacyjny.

Czynnik czasu
Trzeci istotny wyróżnik SOI i jeden z atutów – to czynnik czasu. Czas od złożenia wniosku grantowego do uzyskania decyzji o dofinansowaniu i podpisania umowy grantowej nie przekroczy 3 miesięcy. Nabór wniosków prowadzony jest bowiem w trybie ciągłym (przez cały rok), podzielonym na miesięczne rundy oceny. Oznacza to, że wniosek złożony np. w rundzie lutowej podlega ocenie natychmiast po zakończeniu miesiąca. Przedsiębiorca nie czeka więc na ocenę swojego wniosku dłużej niż 2-3 miesiące, niezależnie od tego, kiedy go złoży.

Szczegóły i formularz aplikacyjny – na stronie www.siecotwartychinnowacji.pl.

Jerzy Malicki, Profilex
Dzięki grantowi z SOI mogliśmy zakupić unikatową technologię odlewania wyrobów precyzyjnych z platyny, która w tym kontekście stanowi największe wyzwanie wśród metali szlachetnych. Dużym sukcesem było pozyskanie technologii od firmy japońskiej – światowego lidera technologii precyzyjnego odlewu platyny. Chwalę program głównie za trzy rzeczy: uproszczoną procedurę, wysoki poziom informacji od pracowników ARP oraz późniejsze konsultacje i indywidualne podejście ARP. W przypadku grantu z SOI czas od pomysłu do realizacji przedsięwzięcia był najkrótszy w porównaniu z moimi trzema zrealizowanymi projektami grantowymi. Mile zaskoczyła mnie przejrzysta procedura przygotowania i złożenia wniosku.

Radosław Murdzek, Satim
Innowacyjność zakupionej przez nas technologii polega na wykorzystaniu danych satelitarnych, dzięki którym możemy wyznaczać przemieszczenia obiektów infrastruktury powierzchniowej z milimetrową dokładnością, co znacznie rozszerza oferowaną przez nas paletę usług. Na poszukiwanie zewnętrznego finansowania innowacji zdecydowaliśmy się ze względu na wysoki koszt zakupu. Jesteśmy małą firmą – nie mieliśmy wystarczających środków na zakup technologii. SOI wybraliśmy głównie ze względu na wysoki procent finansowania wydatków. Do aplikowania przygotowywaliśmy się przede wszystkim poprzez przegląd ofert zakupu technologii, którą chcieliśmy wdrożyć. Wybraliśmy najlepszego dostawcę, a następnie zaczęliśmy przygotowywać wniosek o dofinansowanie. Wkład własny stanowił co prawda wyzwanie – wciąż była to duża kwota. Zgromadziliśmy jednak odpowiednie środki, bo zakup technologii był kluczowy dla dalszego rozwoju firmy. Sporym problem było zaangażowanie wystarczającej liczby osób do napisania wniosku, który jest dość szczegółowy i wymaga dostarczenia wielu informacji o projekcie. Największą zaletą modelu składania aplikacji była dokładna i rzetelna instrukcja wypełniania wniosku oraz bardzo pomocna obsługa telefoniczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu