Są jaskółki ożywienia na rynku nieruchomości

C&W
opublikowano: 12-10-2009, 19:59

Na razie chodzi o nieruchomości komercyjne - i to położone w centrum Londynu. Ożywienie na rynku jest jednak wyraźnie; miniony kwartał był drugim z kolei, w którym odnotowano wzrost aktywności inwestycyjnej – donosi Cushman & Wakefield.

Wyniki za III kw. br. pokazują, że na rynku w Londynie Centralnym w dzielnicach West End oraz City & Docklands zawarto transakcje opiewające na sumę 1,602 miliardów funtów brytyjskich, co stanowi wzrost o ponad 12 proc. w stosunku do II kwartału (1,432 mld funtów) oraz wzrost o 29 proc. w porównaniu do tego samego kwartału ub.r. Po raz pierwszy od II kw. 2007 r. rynek odnotował wzrost w dwóch kwartałach z rzędu.

Na rynku nadal dominującą grupę nabywców stanowią inwestorzy zagraniczni, liczący na korzyści płynące ze słabej pozycji funta oraz  na  atrakcyjne stopy zwrotu wynikające ze stosunkowo gwałtownej korekty cen na rynku londyńskim w porównaniu do innych regionów na świecie.

W dzielnicy West End po raz kolejny odnotowano największy wzrost aktywności, przy obrotach wynoszących 909 mln funtów, co stanowi wzrost o 24 proc. w porównaniu z 732 mln funtów w II kwartale oraz o 32 proc. w stosunku do III kw. ub.r.  Nie zaobserwowano oznak typowego ograniczenia działalności w tzw. przerwie wakacyjnej i sprzedający zaczynają wykorzystywać rosnący przez cały obecny rok popyt ze strony nabywców.

Ponad 70 proc. wszystkich transakcji stanowiły inwestycje zagraniczne. Jedną z przyczyn jest stale słabnąca pozycja funta oraz szybsza niż na innych globalnych rynkach korekta, obserwowana na rynku londyńskim, jak i krajowym, co stanowi dla inwestorów gwarancję korzystnych zwrotów.

Z transakcji wartych odnotowania należy wymienić: nabycie budynku biurowego Portman House za sumę 155 mln funtów przez libijski fundusz inwestycyjny Libyan Investment Authority, nabycie przez  spółkę Henderson budynku biurowego Telstar House w dzielnicy Paddington od firmy Prudential za kwotę 74,5 mln funtów, jak również nabycie budynku przy Fitzroy Street przez firmę doradczą Arup, która miała w nim swoją siedzibę, za sumę 60 mln funtów (przy stopie kapitalizacji nieco ponad 7 proc.).

“Chociaż zarówno gospodarka, jak i rynek najmu, nadal borykają się z trudnościami, inwestorzy zaczynają myśleć perspektywicznie, skupiając uwagę na umocnieniu pozycji rynkowej, co pozwoli im na osiąganie większych zysków w momencie przewidywanego powrotu ożywienia na rynek” – uważa Clive Bull, szef działu inwestycji firmy Cushman & Wakefield w Londynie.

Wartość transakcji inwestycyjnych będących  w toku w roku 2009 w dzielnicach City & Docklands powinna osiągnąć  2,5 miliarda funtów

Najbardziej znaczącą transakcją ubiegłego kwartału opiewającą na kwotę nieco ponad 1 miliard funtów było przejęcie przez fundusz Blackstone 50 proc. udziałów w należącym do spółki British Land kompleksie biurowym Broadgate usytuowanym w centrum finansowym Londynu, dzielnicy City.

Wartość łącznych obrotów za 3 kw. (nie licząc wyżej wymienionej transakcji) wyniosła prawie 700 mln funtów. Złożyło się na nią 19 transakcji, z których 7 opiewało na ponad 550 mln funtów. Wszystkie zostały zawarte przez fundusze zagraniczne.

Chociaż kwota 700 mln funtów oznacza spadek o 1 proc. w stosunku do II kw., liczba transakcji niemal się podwoiła w porównaniu do ubiegłego kwartału. Ich łączna wartość świadczy o 25-proc. wzroście w stosunku do wyniku odnotowanego w tym samym kwartale zeszłego roku, wynoszącego 554 mln funtów.
 
Najważniejsze transakcje to: nabycie przez niemiecki fundusz GLL wyremontowanego budynku biurowego Centrium w Londynie przy 61 Aldwych należącego do spółki Tishman Speyer za kwotę 128 milionów funtów (przy stopie kapitalizacji ok. 7,2%); nabycie przez firmę Crescent Height nieruchomości przy 98 Theobalds Road, wynajętej przez spółkę Land Securities na krótki okres firmie Warner Brothers, za kwotę 43 milionów funtów (przy stopie kapitalizacji 8,5%).   Inną znaczącą transakcją było nabycie przez spółkę Union Invest nowoczesnego budynku biurowego położonego przy 10 Gresham Street ( EC2) od spółki Standard Life za sumę ok. 141 milionów funtów (przy stopie kapitalizacji 7,2%, z umowami najmu podpisanymi na różny okres oraz czynszami sięgającymi ponad 60 funtów za stopę kwadratową).

Zostały juz podpisane umowy sprzedaży trzech budynków na sumę 105 milionów funtów, czekające na ostateczną finalizację, 10 kolejnych budynków o wartości 420 milionów funtów znajduje się już poza ofertą. Wszystko wskazuje na to, że łączna wartość transakcji, wyłączając nabycie budynku Broadgate wyniesie ok. 2,5 miliarda funtów.  Oczekuje się, że znaczny udział w tych wszystkich transakcjach będą miały fundusze zagraniczne, które nadal stanowią główną siłę napędową rynku, wykorzystując słabą pozycję funta, niskie stopy procentowe oraz stosunkowo wysokie stopy zwrotu.

“W ostatnich tygodniach na obszarze całego Londynu Centralnego można było zaobserwować wzrost aktywności ze strony podmiotów krajowych, próbujących zrekompensować sobie gorsze wyniki osiągane na rynkach zagranicznych. Powoduje to zwiększoną presję na bardziej ryzykowne nieruchomości, charakteryzujące się krótkimi okresami gwarantowanych dochodów bądź które wymagają zasilenia kapitałowego” – komentuje Bill Tyser, szef działu inwestycji firmy Cushman & Wakefield w londyńskim City.

Jednak te bardziej ryzykowne inwestycje, choć interesujące dla wielu inwestorów, wymagają finansowania, które wciąż jest ograniczone i kosztowne, co stanowi czynnik hamujący rozwój rynku wtórnego. Prognozy są nadal optymistyczne, dzięki coraz większej liczbie międzynarodowych i krajowych inwestorów powracających na rynek Wielkiej Brytanii, jak również dzięki korzystnym tendencjom związanym z czynszami, które osiągnęły już dolną wartość oraz przewidywanych zmianach w zakresie oferowanych okresach bezczynszowych”.


Autorami tekstu są analitycy Cushman & Wakefield, firmy świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: C&W

Polecane