Są pieniądze na dostosowanie lotniska w Balicach do wymogów Schengen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 16:14

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) otrzyma pieniądze z budżetu państwa na dokończenie dostosowywania lotniska do wymogów traktatu z Schengen. Sejm przyjął poprawkę do budżetu w tej sprawie, zgłoszoną przez małopolskich posłów.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) otrzyma pieniądze z budżetu państwa na dokończenie dostosowywania lotniska do wymogów traktatu z Schengen. Sejm przyjął poprawkę do budżetu w tej sprawie, zgłoszoną przez małopolskich posłów.

"Dzięki tej poprawce będziemy mogli przystąpić do zakończenia rozpoczętej w 2003 roku modernizacji i w przyszłym roku nasze lotnisko będzie miało przejście graniczne, w którym obywatele Unii Europejskiej będą poddawani jedynie kontroli bezpieczeństwa, bez kontroli dokumentów" - powiedział w środę rzecznik MPL Piotr Pietrzak.

Dodał, że lotnisko w podkrakowskich Balicach, pomimo wielu innych działań inwestycyjnych realizowanych i zaplanowanych na ten rok, podtrzymuje deklarację, że jest gotowe partycypować w kosztach tego projektu, gdy jego wartość przekroczy zarezerwowane w budżecie środki. Wsparcie rządowe dla tego projektu wyniesie 20 mln zł.

Z apelem do parlamentarzystów o uchwalenie poprawki do budżetu państwa, uwzględniającej pieniądze na dostosowanie podkrakowskiego lotniska do wymogów traktatu z Schengen, zwróciły się na początku miesiąca władze województwa małopolskiego i szefowie MPL. Okazało się bowiem, że mimo wcześniejszych deklaracji, w projekcie tegorocznego budżetu nie zapisano pieniędzy na ten cel.

Plany inwestycyjne zarządu MPL zakładają, że dostosowanie podkrakowskiego lotniska do wymogów traktatu z Schengen nastąpi w trakcie drugiego etapu rozbudowy portu, który ma rozpocząć się w tym roku. Jego koszt oszacowano na ok. 22 mln zł.

Zarząd lotniska podkreśla, że przy obecnej kubaturze terminala nie można dostosować go do wymogów traktatu z Schengen. Potrzebne jest dobudowanie nowej hali o powierzchni ok. 2,8 tys. metrów kwadratowych, w której nastąpi odseparowanie odpraw pasażerów z państw strefy Schengen od pozostałych podróżujących, przy zachowaniu unijnych wymogów bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) portem lotniczym w Polsce. Posiada 31 regularnych połączeń lotniczych z 23 miastami.

W zeszłym roku lotnisko odprawiło rekordową liczbę prawie 1,6 mln pasażerów przy blisko 90 proc. dynamice wzrostu w porównaniu z 2004 rokiem. Nieoficjalna prognoza na ten rok mówi o odprawieniu od 1,8 mln do 2 mln podróżnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Są pieniądze na dostosowanie lotniska w Balicach do wymogów Schengen