Sachs: Polska powinna teraz postawić na technologie i innowacje

PAP
opublikowano: 02-10-2015, 11:32

Polska to przykład gospodarczego sukcesu, teraz powinna postawić na rozwój technologii i innowacji – powiedział w piątek w Sopocie dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia Jeffrey Sachs, który współtworzył program polskiej transformacji po 1989 r.

Amerykański ekonomista jest gościem trwającego od środy w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei 2015, którego głównym organizatorem jest zrzeszająca polskich pracodawców Konfederacja Lewiatan.

Sachs jest przekonany, że zmiany w Polsce są „największym sukcesem w historii przekształceń w Europie środkowo-wschodniej po 1989 r.”.

„Polska gospodarka w dalszym ciągu zachowuje siłę. Znakomicie radziła sobie po kryzysie finansowym w 2008 r. i również w ciągu ostatnich lat, kiedy w Europie szalała recesja. Polska w tym czasie miała dobre wyniki i wzrost gospodarczy” – powiedział na briefingu prasowym Sachs.

Jego zdaniem, kluczową sprawą dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest skierowanie jej w stronę zaawansowanych technologii, co pomoże też w integracji z gospodarką Niemiec i krajów skandynawskich.

„Polska powinna postawić na konkurencyjność, którą można osiągnąć za pomocą technologii i innowacji, dlatego że nie da się już dłużej konkurować tylko niskimi płacami” – ocenił.

Podkreślił, że ważne jest też „podnoszenie zdolności technologicznych”. „W edukacji i na uczelniach potrzebne jest sprofilowanie rozwoju na nauki ścisłe i wydziały inżynierskie” – dodał.

Uważa, że Polska powinna podwyższyć wydatki na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

W opinii Sachsa, przy spełnieniu tych warunków jest możliwe, aby w ciągu jednego pokolenia ROCZNE zarobki Polaków wzrosły z 15 do 40 tys. dolarów.

Jeffrey Sachs
Grzegorz Kawecki
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane