Sąd Apelacyjny: nie będzie wyższych płac członków RPP

opublikowano: 04-12-2003, 15:35

PAP: Członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie mają prawa do wyższych wynagrodzeń. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok sądu I instancji, oddalający pozew sześciorga członków Rady, którzy domagali się mniej więcej po 300 tys. zł wyrównania zarobków.

Członkowie Rady dostawali po 25 tys. zł wynagrodzenia, a według ustawy o NBP mają prawo do poborów wiceprezesów banku centralnego. W 2001 r. ujawniono, że I wiceprezes NBP zarabia 36 tys. 218 zł, a wiceprezes 33 tys. 703 zł.

"Zasadnym wydaje się wyciągnięcie średniej arytmetycznej z wynagrodzeń wiceprezesów w celu ustalenia wynagrodzenia członków Rady" - napisali w pozwie Wiesława Ziółkowska, Bogusław Grabowski, Cezary Józefiak, Dariusz Rosati, Jerzy Pruski, Grzegorz Wójtowicz. Wyliczyli, że powinni zarabiać 35 tys. 373 zł 50 gr i w sądowym pozwie zażądali od prezesa NBP Leszka Balcerowicza wyrównań za okres od sierpnia 1998 do lipca 2001 r.

NBP wniósł o oddalenie pozwu, twierdząc, że nie jest pracodawcą członków Rady.

W styczniu 2003 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, uznając, że członkowie Rady nie są pracownikami NBP (w pozwie powoływali się oni na stosunek pracy z NBP). SO podkreślił, że żadne przepisy nie stanowią, że członkowie Rady są pracownikami NBP, a prezes NBP - ich pracodawcą. Według sądu, fakt posiadania przez członków Rady gabinetów w NBP i korzystania z jego urządzeń nie może wpłynąć na ocenę stosunku prawnego powodów. Sąd zdefiniował, że zatrudnienie członków Rady ma charakter "niepracowniczego zatrudnienia typu ustrojowego", takiego jak np. posłowie i senatorowie.

Powodowie odwołali się do Sądu Apelacyjnego, który w czwartek utrzymał jednak wyrok I instancji. SA potwierdził wszystkie ustalenia sądu I instancji i nie doszukał się żadnych błędów w jego wyroku. "Usytuowanie wiceprezesów NBP i członków RPP jest odmienne" - podkreślił SA.

Wyrok SA jest nieprawomocny; można się od niego odwołać do Sądu Najwyższego. Pełnomocnik nieobecnych na ogłoszeniu wyroku powodów powiedział, że to oni, i to dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, podejmą decyzję, czy zaskarżyć wyrok do SN.

Ujawnienie pozwu przez "Gazetę Wyborczą" jesienią 2001 r. wywołało polityczną burzę, bo pozew złożono wkrótce po ujawnieniu dziury budżetowej. Członkom Rady zarzucano "brak przyzwoitości". Powodowie replikowali, że "to zwykły proces pracowniczy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy