Sąd Apelacyjny przyznał rację UOKiK-owi w sporze z Raiffeisenem

PAP
opublikowano: 01-04-2021, 16:47

Sąd Apelacyjny przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sporze z bankiem Raiffeisen dotyczącym umów ubezpieczenia na życie i dożycie - wynika z czwartkowego wpisu UOKiK-u na Twitterze.

"Wygrana #UOKiK w sądzie z @RBI_Presse. Sąd Apelacyjny potwierdził, że przy przystępowaniu do umowy ubezpieczenia na życie i dożycie konsument powinien być jasno informowany o wysokości składek, czasie trwania umowy, kosztach związanych z rezygnacją oraz o ryzyku inwestycyjnym" - napisał UOKiK.

Dodano, że Sąd Apelacyjny podwyższył karę obniżoną wcześniej przez UOKiK. W efekcie Raiffeisen Bank International musi ostatecznie zapłacić 14 mln 961 tys. 477 zł sankcji.

UOKiK tłumaczy, że wyrok dotyczy decyzji Prezesa UOKiK-u z 2014 r. Nałożył on na bank karę za nieprzekazywanie informacji wymaganych przy umowach zawieranych na odległość i nieuznawanie odstąpienia od umowy.

Zgodnie z wcześniejszą informacją zamieszczoną na stronie UOKiK-u, w 2014 r. prezes urzędu stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez cztery instytucje finansowe (jednego ubezpieczyciela i trzech pośredników) zaangażowane w sprzedaż polisolokat. Rozstrzygnięcia dotyczyły: Aegon TU na Życie, Idea Banku, Open Finance i Raiffeisen Bank Polska (dawniej Polbank EFG). Suma kar nałożonych na przedsiębiorców sięgnęła ponad 50 mln zł.

Na bank nałożono karę w wysokości 21 mln 122 tys. 88 zł, stwierdzając przy tym, że praktyka, której dopuszczał się Polbank EFG przejęty przez Raiffeisen, została zaniechana.

Podejmując decyzję prezes UOKiK-u zauważył, że Raiffeisen Bank Polska (dawniej Polbank EFG) zawierał umowy przez telefon, ale nie przesyłał wcześniej informacji, których przekazania wymagają przepisy dotyczące zawierania umów na odległość; nie uznawał też odstąpień konsumentów w przewidzianym przez prawo 30-dniowym terminie. Poza tym bank nie informował o tym, że oferowany Program Pomnażania Oszczędności Kumulatus to w rzeczywistości umowa o tzw. polisolokatę - ubezpieczenie na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym.

Konsultanci prezentowali ofertę jako "program", "oszczędzanie". Proponując skorzystanie z oferty, bank zataił, że wartość wykupu w pierwszych latach umowy jest znacznie niższa od wpłaconych składek. W konsekwencji wielu z nich nie wiedziało, na jaki produkt się zdecydowali - wskazał UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane