Sąd Arbitrażowy Lewiatan rozluźnia regulamin

[SW]
09-01-2012, 00:00

Skargi przedsiębiorców zostały wysłuchane. Sąd Arbitrażowy Lewiatan będzie działał szybciej i bardziej przewidywalnie.

Od 1 marca br. w życie wejdzie nowy regulamin Sądu Arbitrażowego Lewiatan. Tryb postępowania będzie bardziej przewidywalny, proces potrwa krócej, a strony zdobędą większą pewność co do wykonania wyroku oraz autonomię.

Dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan, zaznacza, że zmiany są odpowiedzią na sygnały przedsiębiorców.

— Przedsiębiorcy już od dłuższego czasu informowali nas o potrzebie zmian w zakresie procedur i praktyki arbitrażowej, zwłaszcza jeśli chodzi o tempo postępowań — mówi pani prezes.

Większa przewidywalność będzie możliwa dzięki nowemu obowiązkowi stron sporu, które będą musiały uzgodnić między sobą szczegółowy harmonogram postępowania już podczas tzw. posiedzenia wstępnego. Ponadto wprowadzona zostaje zasada wydawania wyroków w ciągu sześciu miesięcy od daty utworzenia zespołu orzekającego. W sprawach do 50 tys. zł spory będą rozstrzygane po niższych kosztach w czasie do trzech miesięcy.

Powstanie także instytucja Arbitra Doraźnego, w celu skuteczniejszego egzekwowania wyroku. Będzie on miał możliwość — na uzasadniony wniosek strony — wydać w ciągu7 dni postanowienie o zabezpieczeniu wykonywanym w drodze egzekucji sądowej. Autonomię stron mają zwiększyć dwie regulacje. Jedną z nich jest nominacja zastępcza. Tym samym każda ze stron będzie miała prawo powołania arbitra do składu Zespołu Orzekającego, a tak wybrani arbitrzy wybiorą arbitra przewodniczącego.

Jeśli to nie nastąpi, powołania zastępczego dokona Komitet Nominacyjny. Druga regulacja to zniesienie ograniczeń i wprowadzenie pełnej dowolności dla stron co do wyboru arbitrów, w tym arbitra jedynego albo przewodniczącego. Wciąż jednak arbiter musi pozostać niezależny względem stron oraz wykazywać się odpowiednią wiedzą. Nad tym czuwać będzie Komitet Nominacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [SW]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sąd Arbitrażowy Lewiatan rozluźnia regulamin