Sąd: Canal+ nie może jednostronnie zmieniać liczby i rodzaju programów telewizyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
19-10-2005, 18:59

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał w środę stosowania przez spółkę Canal+ Cyfrowy zapisów w umowach z abonentami, które pozwalają operatorowi wprowadzać jednostronne zmiany, m.in. w liczbie i rodzaju programów telewizyjnych wchodzących w skład pakietów oferowanych klientom.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał w środę stosowania przez spółkę Canal+ Cyfrowy zapisów w umowach z abonentami, które pozwalają operatorowi wprowadzać jednostronne zmiany, m.in. w liczbie i rodzaju programów telewizyjnych wchodzących w skład pakietów oferowanych klientom.

    Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, operator twierdził, że takie działania nie stanowią zmiany umowy z abonentem.

    Sąd podkreślił, że klient, zawierając umowę z operatorem telewizji, kieruje się ceną i ofertą programową, która stanowi istotny element umowy. Dlatego jej zmiana powinna być traktowana jako zmiana umowy.

    Zdaniem sądu, przy zmianie oferty programowej w pakietach, abonent powinien mieć możliwość zrezygnowania z umowy i jest to normalne ryzyko operatora telewizji.  "Zapis w obecnej postaci przenosi ryzyko gospodarcze nakonsumenta w wypadku, gdyby chciał zrezygnować z umowy" - stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku, przekazanym PAP przez UOKiK.

    Canal+ Cyfrowy to obecny w Polsce od 1995 roku operator płatnej telewizji. Jego program jest odbierany w wybranych sieciach telewizji kablowej i poprzez platformę cyfrową Cyfra+. Operator oferuje ponad 70 programów telewizyjnych, radiowych i dociera do ponad 700 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sąd: Canal+ nie może jednostronnie zmieniać liczby i rodzaju programów telewizyjnych