Sąd nad kucharkiem

JBR
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Chorwacka Podravka zarzuca polskiemu Prymatowi podrabianie torebek jej vegety. Sprawą zajął się Sąd Najwyższy.

Podravka i jej spółka córka Podravka Polska zarzucają Prymatowi z Jastrzębia-Zdroju czyny nieuczciwej konkurencji. Obie firmy produkują przyprawy: Podravka vegetę, Prymat kucharka. Chorwaci domagają się zaniechania sprzedaży, reklamy i każdej formy rozpowszechniania oraz zniszczenia opakowań kucharka. Do tego dochodzą przeprosiny w prasie.

Podravka twierdzi, że vegeta pojawiła się na polskim rynku w latach 70., najpierw w handlu prywatnym i w peweksach, a niejako oficjalnie wprowadzono ją na rynek na początku lat 90. W 1994 r. zmieniła opakowania, które od tej pory przedstawiały rysunek głowy kucharza i bukiet warzyw na intensywnym niebieskim tle. Przez cały ten czas — uważa Podravka — w świadomości przeciętnego klienta utrwalał się pozytywny wizerunek produktu i skojarzenie jego jakości z opakowaniem. W 1995 r. Prymat wypuścił na rynek kucharka — w opakowaniu przedstawiającym fotografię popiersia kucharza i warzyw na niebieskim tle.

Pozew Podravki przeciwko Prymatowi o nieuczciwą konkurencję wpłynął jednak dopiero w czerwcu 2003 r. Chorwacka firma przegrała w sądach okręgowym i apelacyjnym. Podzieliły one argumentację Prymatu, że na opakowaniach obu firm występuje wiele wystarczająco odmiennych szczegółów, by nie wprowadzać klienta w błąd. Świadomy klient nie powinien pomylić kucharka z vegetą. Poza tym na rynku postępuje unifikacja opakowań i niebieski coraz częściej pojawia się na produktach żywnościowych.

— Sąd ma ocenić problem, czy opakowanie z napisami kucharek i Prymat jest myląco podobne do opakowania z napisami vegeta i Podravka — mówiła Anna Korbela, radca prawny Prymatu na rozprawie przed Sądem Najwyższym.

Sąd postanowił wydać wyrok już w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu