Sąd Najwyższy nt. zażalenie do postanowienie UOKiK

Polska Agencja Prasowa SA
12-01-2006, 16:41

Zażalenie na postanowienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o tym, że operator ma znaczącą pozycję rynkową, powinno być rozstrzygane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) na rozprawie, a nie na posiedzeniu - zdecydował w czwartek Sąd Najwyższy.

Zażalenie na postanowienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o tym, że operator ma znaczącą pozycję rynkową, powinno być rozstrzygane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) na rozprawie, a nie na posiedzeniu - zdecydował w czwartek Sąd Najwyższy.

    W opinii Sądu Najwyższego (SN), zażalenie powinno zakończyć się wydaniem wyroku.

    SN odpowiadał na pytanie sądu apelacyjnego, rozpatrującego odwołanie Polkomtela przeciwko decyzji SOKiK. Sąd w grudniu 2004 roku odrzucił zażalenie operatora na postanowienia UOKiK. Urząd uznał, że operator ma znaczącą pozycję na rynku połączeń międzyoperatorskich i wewnątrzsieciowych. Tymczasem SOKiK oddalił zażalenie operatora na tajnym posiedzeniu, wydając tylko postanowienie.

    Prawnicy UOKiK argumentowali, że postanowienie Urzędu ma charakter pomocniczej konsultacji specjalistycznej do późniejszej decyzji w tej sprawie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) i dopiero od tej decyzji strony mogą się odwoływać. Jednak SN nie przychylił się do tego stanowiska.

    Decyzja SN ma znaczenie w przypadku prowadzonych obecnie przez URTiP analiz, zmierzających do ustalenia, czy operatorzy mają na nich znaczące pozycje i w takim przypadku nałożenia na nich obowiązków regulatorskich (np. konsultacji cenników). Pozwala to bowiem na zaskarżenie postanowienia UOKiK w tym postępowania do SOKiK i przeprowadzenie przed nim rozprawy.

    Jednak uchwalona pod koniec grudnia 2005 roku nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego upraszcza procedurę analiz rynkowych i ustalania pozycji operatorów. Według noweli, po stwierdzeniu przez URTiP, w porozumieniu z UOKiK, iż na danym rynku właściwym nie występuje skuteczna konkurencja, regulator nie będzie rozpoczynał nowego postępowania. Wskaże podmioty o znaczącej pozycji i nałoży na nie obowiązki regulacyjne w ramach tego samego postępowania. 

    Nowelizacja nie weszła jeszcze w życie - czeka na podpis prezydenta. Zmiany w niej zawarte będą dotyczyły wszystkich analiz rynkowych rozpoczętych przez URTiP, a nie zakończonych w dniu jej wejścia w życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sąd Najwyższy nt. zażalenie do postanowienie UOKiK