Sąd Najwyższy potwierdził zwycięstwo Wiktora Juszczenki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2005, 08:12

Ukraiński Sąd Najwyższy potwierdził zwycięstwo byłego premiera Wiktora Juszczenki w wyborach prezydenckich i jednocześnie odrzucił apelację jego rywala, dotychczasowego premiera Wiktora Janukowycza.

Ukraiński Sąd Najwyższy potwierdził zwycięstwo byłego premiera Wiktora Juszczenki w wyborach prezydenckich i jednocześnie odrzucił apelację jego rywala, dotychczasowego premiera Wiktora Janukowycza.

Decyzja ta otwiera drogę do oficjalnego przejęcia władzy prezydenckiej przez prozachodniego Juszczenkę i inauguracji jego prezydentury.

Przewodniczący Sądu Najwyższego Anatoli Jarema ogłosił werdykt około godziny trzeciej czasu miejscowego (ok. drugiej czasu polskiego), po wielogodzinnym, nocnym posiedzeniu, poprzedzonym wielodniowymi debatami politycznymi i niekończącymi się rozważaniami prawnymi.

"Izba sądowa  postanowiła (...) odrzucić apelację Wiktora Fiodorowicza Janukowycza" - powiedział Jarema. "Jest to decyzja ostateczna i nie podlega apelacji".

Juszczenko, który głosi, że chce zbliżenia Ukrainy z Europą , przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych więzi z Rosją, pokonał Janukowycza w trzeciej, dodatkowej turze wyborów większością ośmiu punktów procentowych.

Trzecia, dodatkowa tura wyborów rozpisana została na mocy decyzji Sądu Najwyższego z 26 grudnia, który wcześniej  uznał za nieważną przeprowadzoną miesiąc wcześniej drugą turę wyborów prezydenckich, w związku z licznymi fałszerstwami wyborczymi.

Wcześniej, wkrótce po przeprowadzonej 21 listopada drugiej turze wyborów, w której spotkali się tylko Juszczenko i Janukowycz, ogłoszono zwycięzcą tego ostatniego, co wywołało masowe, wielotygodniowe protesty opozycji, popierającej Juszczenkę.

Po czwartkowej decyzji Sądu Najwyższego odrzucającej apelację Janukowycza oficjalne wyniki wskazujące na zwycięstwo Juszczenki ogłoszono od razu w najnowszych wydaniach oficjalnych biuletynów rządu i parlamentu.

Można spodziewać się, że po spełnieniu ostatniego warunku, jakim była publikacja oficjalnych wyników, uroczysta inauguracja prezydentury Juszczenki nastąpi już w czwartek.

Decyzja Sądu Najwyższego kończy dwuipółmiesięczny maraton wyborczy,  który przeorał świadomość narodu. Wielotygodniowe, masowe demonstracje poparcie dla Juszczenki zadziwiły świat, a także samych Ukraińców, m.in. znakomitą organizacją.

Trzy tury wyborów wykazały jednak również, że kraj jest głęboko podzielony  na część zachodnią i środkową, popierającą Juszczenkę i jego hasła otwarcia na Zachód oraz część wschodnią i południową, popierającą Janukowycza i jego politykę ścisłych powiązań z Rosją.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane