Sąd Najwyższy utrzymał wyrok wobec Lwa Rywina

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 14:52

Lew Rywin jest już ostatecznie skazany na 2 lata więzienia i grzywnę za pomoc nieustalonej grupie osób w płatnej protekcji wobec Agory. W czwartek Sąd Najwyższy utrzymał ten wyrok stołecznego Sądu Apelacyjnego w mocy.

Lew Rywin jest już ostatecznie skazany na 2 lata więzienia i grzywnę za pomoc nieustalonej grupie osób w płatnej protekcji wobec Agory. W czwartek Sąd Najwyższy utrzymał ten wyrok stołecznego Sądu Apelacyjnego w mocy.

Sedzia SN Stanisław Zabłocki powiedział w ustnym uzasadnieniu, że ustalenia SA znajdują oparcie w materiale dowodowym, a wnioski z tych ustaleń są prawidłowe.

SN rozpatrzył odwołania Prokuratora Generalnego i obrony Rywina. Obie strony chciały uchylenia wyroku 2 lat więzienia i grzywny za pomocnictwo w płatnej protekcji. Prokurator wnosił o powtórzenie procesu w II instancji i przywrócenie pierwotnej kwalifikacji prawnej czynu Rywina, czyli uznania, że jest on sprawcą płatnej protekcji, a nie pomocnikiem w tym czynie.

Obrońcy wnosili natomiast o zwrot przez SN sprawy aż do I instancji sądowej, gdzie chcieli walczyć o uniewinnienie swego klienta. W czwartek przed SN adwokaci mówili, że nie można być skazanym za pomocnictwo w płatnej protekcji bez ustalenia, komu się pomagało - a istnienie czy też skład tzw. grupy trzymającej władzę, nie zostało ustalone i udowodnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane