Sąd najwyższy zakazał jednej z najstarszych korrid

  • DI
opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Hiszpański Sąd Najwyższy potwierdził zakaz organizacji Toro de la Vega, jednego z najstarszych festynów z udziałem byków.

Organizowane w gminie Tordesillas w środkowej Hiszpanii święto zostało zakazane w 2016 r. przez autonomiczny rząd Kastylii i Leonu. W kwietniu 2018 r. Wyższy Sąd regionu w procesie uruchomionym przez gminę przyznał rację regionalnemu rządowi.

Orzeczenie Sądu Najwyższego jest odpowiedzią na apelację złożoną przez władze gminy w Tordesillas. Głównym argumentem autonomicznego rządu Kastylii i Leonu na rzecz zakończenia sięgającego XVI w. festynu było unikanie „publicznego zabijania zwierząt”. W ostatnich latach w Hiszpanii przybywa protestów przeciwko korridzie. Coraz częściej blokowane są imprezy, podczas których dochodzi do walk z bykami, a przeciwnicy tej formy rozrywki potępiają ich organizatorów za okrucieństwo wobec zwierząt. Korrida wciąż uznawana jest za narodową rozrywkę Hiszpanów, ale zakaz organizacji walk z bykami się rozszerza i obowiązuje już w około 100 gminach — nie można jej organizować m.in. na Wyspach Kanaryjskich.

Korrida, której współczesna wersja ukształtowała się w XVIII w., jest lukratywną rozrywką. Szacuje się, że co roku odbywające się w Hiszpanii walki z bykami ogląda na arenach około 6 mln osób, a obroty z tych zawodów przynoszą gospodarce ponad 3,5 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy