Sąd Najwyższy zezwolił na budowę muru z pieniędzy Pentagonu

PAP, DI
opublikowano: 27-07-2019, 09:13

Administracja prezydenta Donalda Trumpa może finansować budowę muru na granicy z Meksykiem z budżetu Departamentu Obrony - zdecydował w piątek Sąd Najwyższy USA, uchylając tym samym orzeczenie sądu niższej instancji w tej sprawie.

"Wow! To wielkie zwycięstwo na murze" - napisał Donald Trump na Twitterze w pierwszej reakcji na decyzję Sądu Najwyższego USA, który stosunkiem głosów 5 do 4 uchylił w całości wcześniejsze orzeczenie sędziego federalnego z Kalifornii.

W maju sędzia ten tymczasowo zablokował decyzję prezydenta Trumpa o sfinansowaniu budowy muru granicznego ze środków Pentagonu. Sędzia Heywood Gilliam uzasadnił wówczas swą decyzję tym, że Kongres USA nie zezwolił na przeznaczenie tych pieniędzy na ten cel.

Chodziło konkretnie o budowę muru na dwóch odcinkach w stanach Arizona i Nowy Meksyk. Gdy Kongres odmówił prezydentowi pieniędzy, Donald Trump zdecydował o przekierowaniu na ten cel 2,5 mld dolarów z budżetu Departamentu Obrony.

Budowa muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać nielegalnych imigrantów, jest sztandarową obietnicą Donalda Trumpa z kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Od początku prezydentury Trump zabiega o pieniądze na budowę muru, ale Kongres jest niechętny temu projektowi. Spór o mur doprowadził nawet na początku roku do bezprecedensowo długiego, bo trwające aż 35 dni, zawieszenia funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane