Sąd Najwyższy zezwolił na budowę muru z pieniędzy Pentagonu

PAP, DI
opublikowano: 27-07-2019, 09:13

Administracja prezydenta Donalda Trumpa może finansować budowę muru na granicy z Meksykiem z budżetu Departamentu Obrony - zdecydował w piątek Sąd Najwyższy USA, uchylając tym samym orzeczenie sądu niższej instancji w tej sprawie.

"Wow! To wielkie zwycięstwo na murze" - napisał Donald Trump na Twitterze w pierwszej reakcji na decyzję Sądu Najwyższego USA, który stosunkiem głosów 5 do 4 uchylił w całości wcześniejsze orzeczenie sędziego federalnego z Kalifornii.

W maju sędzia ten tymczasowo zablokował decyzję prezydenta Trumpa o sfinansowaniu budowy muru granicznego ze środków Pentagonu. Sędzia Heywood Gilliam uzasadnił wówczas swą decyzję tym, że Kongres USA nie zezwolił na przeznaczenie tych pieniędzy na ten cel.

Chodziło konkretnie o budowę muru na dwóch odcinkach w stanach Arizona i Nowy Meksyk. Gdy Kongres odmówił prezydentowi pieniędzy, Donald Trump zdecydował o przekierowaniu na ten cel 2,5 mld dolarów z budżetu Departamentu Obrony.

Budowa muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać nielegalnych imigrantów, jest sztandarową obietnicą Donalda Trumpa z kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Od początku prezydentury Trump zabiega o pieniądze na budowę muru, ale Kongres jest niechętny temu projektowi. Spór o mur doprowadził nawet na początku roku do bezprecedensowo długiego, bo trwające aż 35 dni, zawieszenia funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy