Sąd nie przyznał gigantycznego odszkodowania palaczom tytoniu

Polska Agencja Prasowa SA
06-07-2006, 22:06

Sąd Najwyższy stanu Floryda odrzucił w czwartek "jako wyraźnie zawyżone" roszczenia w wysokości 145 mld dolarów karnych odszkodowań, jakich od koncernów tytoniowych domagali się chorzy palacze papierosów. Wygrali producenci.

Sąd Najwyższy stanu Floryda odrzucił w czwartek "jako wyraźnie zawyżone" roszczenia w wysokości 145 mld dolarów karnych odszkodowań, jakich od koncernów tytoniowych domagali się chorzy palacze papierosów. Wygrali producenci.

W trakcie procesu, który rozpoczął się 12 lat temu, adwokaci występujący w imieniu powodów przedstawiali tytoniowe giganty jako organizacje przestępcze, podkreślając, że przez kilkadziesiąt lat, działając w zmowie, wprowadzały one w błąd konsumentów, ukrywając uzależniające właściwości tytoniu. Koncernom zarzucano też, że manipulowały zawartością papierosów, aby uzależnić palaczy, a także prowadziły świadomą kampanię reklamową nakierowaną na młodocianych - grupę najbardziej podatną na uzależnienie od nałogu.

W roku 2000 sąd przysięgłych w Miami uznał racje powodów, że pięć oskarżanych koncernów ukrywało zagrożenie, jakie palenie ma dla zdrowia, i nakazał wypłacenie 145 mld dolarów chorującym palaczom na Florydzie, których liczbę szacowano na 300-700 tysięcy.

W roku 2003 sąd apelacyjny unieważnił ten wyrok, jednak powodowie pediatra Howard Engle i czterej inni palacze, którzy wnieśli pozew zbiorowy w imieniu kilkuset tysięcy ludzi, odwołali się do stanowego Sądu Najwyższego.

Amerykański przemysł tytoniowy był już wielokrotnie wzywany przed sąd przez poszczególne stany i osoby prywatne. W roku 1998 r. producenci papierosów w USA zgodzili się wypłacić 206 mld dolarów w ciągu 25 lat, aby pokryć koszty leczenia byłych palaczy w 46 stanach.

Na wiadomość o decyzji sądu na Florydzie o prawie sześć procent podskoczyła na nowojorskiej giełdzie wartość akcji Altria Group Inc., do którego należy największy w USA producent papierosów Philip Morris.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sąd nie przyznał gigantycznego odszkodowania palaczom tytoniu