Czytasz dzięki

Sąd obniżył o 55 mln USD odszkodowanie za Roundup

opublikowano: 16-07-2019, 08:18

Sędzia sądu federalnego obniżył z 80,27 mln USD do 25,27 mln USD odszkodowanie, które niemiecki koncern Bayer ma zapłacić ofierze stosowanie środka chwastobójczego Roundup, informuje Reuters.

Sędzia nie przychylił się do wniosku spółki o ponowny proces. Uznał, że dowody wskazujące na winę producenta Roundupu, przejętej przez Bayer amerykańskiej spółki Monsanto, uzasadniają odszkodowanie wysokości 5,27 mln USD. Wysokość nawiązki ustaloną pierwotnie na 75 mln USD uznał jednak za zbyt wysoką i „niedopuszczalną konstytucyjnie”, bo prawie 15-krotnie większą od odszkodowania. Sąd najwyższy USA sygnalizował, że wysokość nawiązki nie powinna być większa niż dziewięciokrotność odszkodowania.

Zobacz więcej

Roundup

REUTERS/Mike Blake/FORUM

Bayer uznał decyzję sądu w San Francisco za „krok w dobrym kierunku”, ale zapowiedział złożenie apelacji. Rozpatrzona sprawa jest jedną z ponad 13 tys., w których Bayer i Monsanto są oskarżeni w sprawie szkód zdrowotnych spowodowanych przez Roundup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane