Sąd obniżył o 55 mln USD odszkodowanie za Roundup

opublikowano: 16-07-2019, 08:18

Sędzia sądu federalnego obniżył z 80,27 mln USD do 25,27 mln USD odszkodowanie, które niemiecki koncern Bayer ma zapłacić ofierze stosowanie środka chwastobójczego Roundup, informuje Reuters.

Sędzia nie przychylił się do wniosku spółki o ponowny proces. Uznał, że dowody wskazujące na winę producenta Roundupu, przejętej przez Bayer amerykańskiej spółki Monsanto, uzasadniają odszkodowanie wysokości 5,27 mln USD. Wysokość nawiązki ustaloną pierwotnie na 75 mln USD uznał jednak za zbyt wysoką i „niedopuszczalną konstytucyjnie”, bo prawie 15-krotnie większą od odszkodowania. Sąd najwyższy USA sygnalizował, że wysokość nawiązki nie powinna być większa niż dziewięciokrotność odszkodowania.

Zobacz więcej

Roundup

REUTERS/Mike Blake/FORUM

Bayer uznał decyzję sądu w San Francisco za „krok w dobrym kierunku”, ale zapowiedział złożenie apelacji. Rozpatrzona sprawa jest jedną z ponad 13 tys., w których Bayer i Monsanto są oskarżeni w sprawie szkód zdrowotnych spowodowanych przez Roundup.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA