Sąd odroczył posiedzenie ws sporu Eureko-SP o PZU do 8 II

Internet Securities
opublikowano: 04-01-2006, 15:13

Sąd odroczył posiedzenie pojednawcze w sprawie sporu holenderskiego koncernu Eureko ze Skarbem Państwa o inwestycję w PZU SA do 8 lutego na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) i wyznaczył czterotygodniowy termin, do 1 lutego, na przedstawienie stanowiska Skarbu Państwa w sprawie propozycji ugody zaproponowanej przez Eureko.

Sąd odroczył posiedzenie pojednawcze w sprawie sporu holenderskiego koncernu Eureko ze Skarbem Państwa o inwestycję w PZU SA do 8 lutego na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) i wyznaczył czterotygodniowy termin, do 1 lutego, na przedstawienie stanowiska Skarbu Państwa w sprawie propozycji ugody zaproponowanej przez Eureko.

„Sąd postanowił, wobec zgodnego wniosku stron, odroczyć posiedzenie pojednawcze do 8 lutego” – powiedziała sędzia prowadząca sprawę.

Pełnomocnik MSP wniósł o odroczenie rozprawy w związku z odwołaniem we wtorek ministra skarbu i niepowołaniem nowej osoby na to stanowisko.

W trakcie rozprawy pełnomocnik MSP zobowiązał się, że do 1 lutego do sądu trafi stanowisko resortu w sprawie propozycji ugody.

Pełnomocnik Eureko Arkadiusz Korzeniewski powiedział, że Eureko nadal podtrzymuje gotowość zawarcia ugody, jednak żałuje, że czas od ostatniej rozprawy upłynął bezowocnie. Zgodził się jednak na odroczenie rozprawy, pod warunkiem przedstawienia stanowiska przez MSP.

Wiceprezes Eureko Ernest Jansen wyraził zadowolenie z orzeczenia. „Jestem usatysfakcjonowany decyzją sądu” – powiedział dziennikarzom.

Dodał, że nie wie, czy będą łatwiejsze rozmowy z nowym ministrem. Według niego, priorytetem jest notowanie PZU na giełdzie.

Agencja ISB podała w środę rano, powołując się na nieoficjalne informacje, że MSP prawdopodobnie będzie wnioskować o odroczenie rozprawy i powoła się przy tym na dymisję ministra skarbu Andrzeja Mikosza.

Ostatnio minister informował, że dopiero 4 stycznia, podczas posiedzeniu sądu okręgowego, Skarb Państwa przedstawi swoje stanowisko w sprawie warunków ugody dotyczących PZU SA, zaproponowanych przez holenderski koncern Eureko.

W listopadzie Eureko przedstawiło swoje warunki zakończenia sporu ze Skarbem Państwa. Eureko chce co najmniej 6 mld zł odszkodowania, sprzedaży koncernowi 21% akcji PZU za 2,1 mld zł do 30 czerwca 2006 roku oraz jak najszybszego wprowadzenia PZU na giełdę.

Pierwsza rozprawa przed sądem, która odbyła się w listopadzie z powództwa Eureko, została odroczona, gdyż MSP nie odniosło się do warunków ugody zaproponowanych przez holenderskiego inwestora.

Eureko, które ma obecnie 31,8% akcji PZU, domaga się od dawna realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który daje mu prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę. Trybunał arbitrażowy wydał już częściowy wyrok, niekorzystny dla Polski, od którego Skarb Państwa się odwołał.

Według mediów, inne oprócz porozumienia sposoby rozwiązania sporu, jakie rozważa MSP, to m.in. unieważnienie umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku lub wykup akcji przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane