Sąd ogłosił upadłość Bestaru

Wojciech Twardziak
opublikowano: 25-03-2002, 00:00

Sąd Rejonowy w Krakowie ogłosił upadłość Beskidzkich Tartaków Bestar z Kęt (woj. małopolskie). Przyczyną jest utrata płynności finansowej, spowodowana trudną sytuacją w branży i działaniami Lasów Państwowych, które są jednym z większych wierzycieli spółki.

— Ceny surowca drzewnego stosowane przez LP doprowadziły do upadku nie tylko nasze przedsiębiorstwo, ale wiele innych firm z branży — mówi Stanisław Zarębski, prezes Bestaru.

Zadłużenie beskidzkich tartaków, jakie zostało zgłoszone do postępowania upadłościowego, sięga 13,6 mln zł, zaś majątek wynosi około10 mln zł.

— W tej chwili znajdujemy się w początkowej fazie postępowania, dlatego trudno mi powiedzieć, jakie jest faktyczne zadłużenie firmy. Termin zgłaszania wierzytelności upływa dopiero 16 kwietnia. Musimy również sprawdzić rynkową wartość majątku przedsiębiorstwa, bo może odbiegać od tej, którą zapisano w bilansie — informuje syndyk Jan Pietras.

Bestar był jedną z największych firm na południu Polski. W ostatnich latach jego sytuacja zaczęła się pogarszać. W 2000 r. zanotował 26,5 mln zł przychodów. W 2001 r. wyniosły one już tylko 8,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Twardziak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu