Sąd okręgowy podpisał wyrok na Techmex

KL
opublikowano: 08-11-2010, 00:00

Postanowienie sądu

Postanowienie sądu

o upadłości likwidacyjnej

informatycznej spółki

stało się prawomocne.

Ale nie wszystko stracone.

Nie pomogły pobożne życzenia drobnych graczy giełdowych ani plany restrukturyzacji przedstawione przez potencjalnego inwestora. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej oddalił zażalenie zarządu Techmeksu na postanowienie sądu rejonowego o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Tym samym postanowienie sądu z 14 maja stało się prawomocne.

Sąd otworzył postępowanie upadłościowe 30 listopada 2009 r. Niedługo potem zarząd spółki złożył zażalenie na tę decyzję i wniósł o zmianę postanowienia na upadłość z możliwością zawarcia układu. Ostatecznie, po kilku zwrotach akcji, sąd odrzucił zażalenie.

— Niestety, nie znam jeszcze uzasadnienia decyzji sądu — mówiła w piątek Danuta Wieczorek, syndyk Techmeksu.

Postanowienie sądu zaskoczyło także Pawła Narkiewicza, prezesa Calatrava Capital. Spółka niedawno deklarowała, że chce dokapitalizować Techmex 15 mln zł. Pod warunkiem, że sąd zmieni upadłość z likwidacyjnej na układową. Calatrava przejęła w tym roku spółkę Imagis, zajmującą się systemami GPS, i była zainteresowana działalnością Techmeksu dotyczącą GIS (systemy informacji geograficznej).

— Na razie trudno mi się ustosunkować do decyzji sądu. Przedstawiliśmy sądowi nasze propozycje, ale jak widać nie miało to wpływu — mówi inwestor.

Prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, wskazują, że mimo upadłości likwidacyjnej istnieją możliwości wykorzystania majątku Techmeksu. Można go np. wydzierżawić. Potem są różne scenariusze — dzierżawca ma prawo pierwokupu, można też ponownie wystąpić o zmianę formy upadłości ze względu na zmianę w sytuacji spółki.

— Analizujemy wszystkie możliwości, także złożenie oferty na część przedsiębiorstwa. To jednak tylko jedna z opcji. Nie ukrywam, że sytuacja firmy zmieniła się na korzyść od momentu, kiedy deklarowaliśmy chęć zaangażowania kapitałowego — mówi Paweł Narkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy