Sąd pomoże zarządowi Mostostalu Export zachować władzę w spółce

Przemek Barankiewicz
25-02-2002, 17:30

Michał Skipietrow, prezes Mostostalu Export, i przychylni mu akcjonariusze prawdopodobnie utrzymają kontrolę nad radą nadzorczą spółki na NWZA, które odbędzie się w środę. Sąd Okręgowego w Warszawie zakazał przedstawicielom koalicji funduszy emerytalnych i inwestycyjnych wykonywanie z posiadanych akcji więcej niż 5 proc. głosów na NWZA. Powód to podejrzenie naruszenia Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Na razie przewagę w siedmioosobowej radzie mają udziałowcy zaprzyjaźnieni z Michałem Skipietrowem, wieloletnim prezesem Mostostalu Export. Prezes, Niels Bonn i BPT mają razem ponad 24% głosów w spółce. Akcjonariusze mniejszościowi, którzy na razie mają w radzie dwóch przedstawicieli, od kilku miesięcy powiększali jednak posiadane pakiety i mieli duże szanse na przejęcie kontroli nad radą i w efekcie zarządem ME.

Najważniejszym punktem obrad środowego walnego będzie wybór rady nadzorczej grupami. W planach znajduje się także oddelegowanie członków rady do stałego wykonywania czynności nadzorczych oraz wniosek o kupno i umorzenie własnych akcji. To już druga próba zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Poprzednia z października została odrzucona przez zarząd Mostostalu Export. Przyczyną okazała się zbyt mała liczba zablokowanych przez akcjonariuszy akcji.

W swoim postanowieniu sąd zabezpieczył powództwo poprzez zakazanie czterem funduszom DWS, OFE Winterthur, OFE AIG, OFE Skarbiec-Emerytura, dwóm funduszom PZU, OFE Pekao i Commercial Union Polska wykonywania z posiadanych przez nich akcji ME ilości głosów większej niż 5 proc. ogólnej liczby głosów na najbliższym NWZA. Chodzi prawdopodobnie o niedopełnienie obowiązków informacyjnych.

Na poniedziałkowej sesji GPW kurs Mostostalu zyskał 2 proc. osiągając 3,02 zł. W ubiegłym tygodniu notowania spółki nie zareagowały wzrostem na plany zarządu, zmierzające do skupu akcji własnych za maksymalnie 10 mln zł. Przy obecnym kursie umożliwiłoby to nabycie do 7 proc. kapitału budowlanej firmy.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sąd pomoże zarządowi Mostostalu Export zachować władzę w spółce