Sąd przyznał wdowie po Niemenie 156 zł

PAP
opublikowano: 27-02-2014, 14:53

156 zł za bezprawne wykonanie utworu Czesława Niemena będzie musiało zapłacić stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wdowa po Niemenie domagała się 50 tys. zł za dwukrotne publiczne wykonanie utworu artysty bez jej zgody.

W lutym 2009 r. podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica magica", do którego muzykę skomponował Niemen. Kompozycja została zaśpiewana również podczas koncertu z lutego 2010 r., który odbył się w Świebodzinie. Oba koncerty organizowało Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia.

Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany - oprócz muzyki - również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny artysty.

W czwartek zakończyła się sprawa cywilna wytoczona stowarzyszeniu oraz jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi. Małgorzata Niemen-Wydrzycka poza zadośćuczynieniem i odszkodowaniem domagała się też zakazu wykorzystywania utworu.

W toczącej się przed poznańskim sądem sprawie wypowiadał się m.in. biegły, który ocenił, jakie prawa i w jakim stopniu zostały naruszone. Na tej podstawie sąd wyznaczył wysokość kwoty zasądzonej na rzecz Niemen-Wydrzyckiej.

Ponadto sąd zakazał stowarzyszeniu udostępniania utworu „Musica Magica”, rozpowszechniania nagrań z koncertów z lutego 2009 i lutego 2010 r., podczas których wykonano kompozycję, a także usunięcie kopii nagrań utworu stworzonych podczas koncertów. Ponadto stowarzyszenie musi opublikować na stronie internetowej www.niemen.aerolit.pl oświadczenie, w którym przeprosi wdowę za jej naruszenie praw autorskich.

Sąd odrzucił jednocześnie pozew przeciwko Krzysztofowi Wodniczakowi, ponieważ uznał, że organizując koncert reprezentował stowarzyszenie i nie działał jako osoba prywatna.

"W mojej ocenie wdowie jako jednej ze spadkobierczyń przysługują prawa autorskie z twórczości Niemena, jednak nie w pełnym zakresie" - powiedziała sędzia Iwona Godlewska.

Jak zaznaczyła, sąd nie ma podstaw do uznania, że majątkowe prawa autorskie dotyczące tego utworu zostały przekazane Faridzie. "Wykonywanie utworu przez Czesława Niemena i Faridę nie oznacza, że prawa autorskie zostały podarowane. W mojej ocenie utwór jest łączny i skończony, a jego współautorami są dwie osoby - Czesław Niemen oraz Concetta Gangi znana jako Farida" - dodała.

Jak powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku reprezentujący Małgorzatę Niemen-Wydrzycką mec. Zbigniew Kruger, wdowa po artyście jest zadowolona z uznania sądu, że zostały naruszone jej prawa. Obie strony nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnej apelacji w tej sprawie.

Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych. Wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzmienia".

Czesław Niemen urodził się w 1939 r. w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 r.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane